tóth gabi
Segít a mérőszalag, a mérleg és a matek.
Hazudik a mérleg, torzít a tükör, minden ruhád összemegy a mosásban?! Meg aztán, ki mondja meg, hogy kinél mennyi az ideális testsúly? Nos, a téma kapcsán tett közzé egy hasznos és segítő szándékú bejegyzést a komoly követőtáborral büszkélkedő gyöngyösi háziorvos. Dr. Mangó Gabriella elmondta, azon túl, hogy ki hogyan éli meg saját magát, azért nem árt, ha számol egy BMI-t.
„Amit úgy kell számolni, hogy a kg súlyod, nálam 64, elosztom a magasságom méterben, 1,7 m, mért számával, és még egyszer ugyanazzal a számmal. Tehát 64:1,7:1,7=22,3. Nekem a BMI-m 22,3. Tehát én a normál súlykategóriába, a 20-25 közé tartozom. Ha valaki 25-30 közé esik, az már túlsúlyos, a 30 fölötti BMI pedig már nagyon sok. A 20 alatti sovány. És ezek csak egészségügyi kategóriák.” – írja a doktornő.
Majd rátér arra a képletre, mellyel könnyedén kiszámolhatjuk, hogy mennyi lenne az ideális súlyunk.
„Ahhoz hogy a BMI-d 24,5 legyen, 25-ön normálon belül, akkor, ha 1,67 m magas vagy, akkor 24,5x1,67x1,67 azaz 68,323 kg-nak kellene lenned. Ez azért fontos, mert nem kell nádszálkisasszonnyá legyünk, de mégis tegyünk valamit a keringési betegségek, a cukorbetegség, a reumakopások és az összes túlsúly okozta betegség ellen. A cél már ezzel az egyszerű számolással megvan.” – szól a tanácsa.
Végül egy másik fontos dologra is rátér: a derékbőségre. „A 100 cm feletti mindenképpen az eddmegafelétkaját kategória és több mozgást kell, hogy csinálj rész, hogy kevesebb legyen a megbetegedésekre a kockázatod. Tehát mindenki úgy jó, ahogy van, csak kicsit vigyázzon magára jobban! Ha lehet, akkor csússz be a normál kategóriákba, amit csak elhatározni és elkezdeni nehéz, de utána menni fog.” – írja bíztatóan.
Mangó doktornő szavaira érdemes odafigyelni, ugyanakkor fontos, hogy ebben a kérdésben is mindenki a saját háziorvosával konzultáljon.