tóth gabi
A köztársasági elnök május óta több mint egy tucat országban tett hivatalos látogatást. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy Novák Katalin beutazta fél Európát.
Május 14-én, vagyis nem egészen 4 hónappal ezelőtt iktatták be hivatalába Novák Katalint, Magyarország hatodik köztársasági elnökét.
Az új államfő korábban családokért felelős tárca nélküli miniszter volt, és nevéhez számtalan - az Orbán-kormányok elvitathatatlan sikereként elkönyvelt - család támogatási rendszer kidolgozása és bevezetése fűződik. Úgy tűnik, hogy Novák Katalin nemcsak miniszterként, hanem köztársasági elnökként is megőrizte lendületét. Aktív államfőként kevesebb, mint négy hónap alatt 12 országban tett hivatalos látogatást, emellett - amint azt Facebook oldala is tanúsíthatja - számos belföldi látogatást tett és sok programon vett részt. A Ripost most a köztársasági elnök első külföldi útjait idézi fel.
Novák Katalin első hivatalos útja Varsóba vezetett.
A baráti viszony túlmutat a személyes szimpátián, mivel Lengyelországnak olyan elnöke és kormánya van, akikkel közös értékeket vallunk és hirdetünk.
- írta Varsóba érkezése után az államfő. Lengyelországban ellátogatott a Názáreti Nővérek Általános Iskolájába is és 5 millió forintot adományozott az ott tanuló menekült ukrán gyermekek oktatására.
Barátként mentem, de szövetségesként jöttem haza Duda elnök úrtól
- írta ki a Facebookra összegzésként Novák Katalin.
A köztársasági elnök még csak 5 napja volt hivatalban, amikor háromnapos látogatást tett Erdélyben. Az útjára elkísérte Kovács Gergely, a gyulafehérvári katolikus érsek is. Az államfő Kolozsváron találkozott Kelemen Hunorral, az RMDSZ elnökével, Gyulafehérváron is tiszteletét tette, majd még egy túrázás is belefért: megmászta az 1130 méter magas Székelykőt.
A köldökzsinórt az anyaország és az elszakított magyarok között soha nem fogjuk és soha nem hagyjuk elvágni. Nem csak Bethlen Gábor és Erdély aranykora nem ereszt, mi sem eresztjük el egymást ezután sem.
- osztotta meg gondolatait követőivel határon túli útja során Novák Katalin.
Június elején már a német főváros felé vette az irányt az államfő. Kiemelte:
Németország fontos szövetségese Magyarországnak. A jelenlegi nemzetközi helyzetben kiemelt jelentőséggel bír, hogy személyesen találkozzunk és beszéljünk egymással.
Tartalmasnak nevezte a köztársasági elnök a Berlinben töltött napot. Találkozott Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnökkel, Bärbel Bas asszonnyal, a Bundestag elnökével, valamint kitüntetést adott át Wolfgang Schäuble úrnak, a Bundestag korábbi elnökének.
Elnökként ez volt Novák Katalin első olyan hivatalos útja, ahova a férje, István is elkísérte. Miloš Zeman köztársasági elnök meghívására érkeztek a cseh fővárosba. A hivatalos program zárásaként, Petr Fiala miniszterelnökkel is egyeztetett az államfő.
Sokszor fejtörést okoz, milyen ajándékot vigyünk a vendéglátónak. Amikor megtudtam, hogy Zeman elnök úr szereti a halászlét, nem volt kérdés, hogy mit viszünk. Örömmel fogadta. Természetesen szegedi!
- osztotta meg prágai élményét a köztársasági elnök.
a Bukaresti Kilencek csúcstalálkozójára Klaus Iohannis román és Andrzej Duda lengyel elnök meghívására érkezett az ekkor még mindig nem egészen egy hónapja hivatalban lévő Novák Katalin.
A B9-ek – azaz a négy visegrádi ország, a három balti állam, valamint Románia és Bulgária – közötti konzultációt hét éve Lengyelország és Románia kezdeményezte, hogy a NATO régiónkban lévő tagállamai egységes képviseletet kapjanak a szövetségben. Az államfői csúcs legfontosabb témája az volt, hogy közös válaszokat találjanak a szomszédban zajló háborús kihívásokra.
A lett elnök meghívására érkezett Rigába, hogy a Három Tenger Csúcstalálkozón képviselje Magyarországot és a magyar érdekeket. Jelen volt még Németország, Lengyelország, Ausztria, Szlovénia, Litvánia, Észtország, Románia és Bulgária elnöke, Horvátország miniszterelnöke, a cseh Szenátus elnöke. Természetesen a legfontosabb téma az ukrajnai háború volt itt is.
A rigai csúcstalálkozón egyedüliként beszéltem a békéről. Ez nem a mi háborúnk, de ellenünk, békeszerető emberek ellen is vívják. Mi az igazság és az ártatlan áldozatok mellett vagyunk.
- nyilatkozta a csúcsot követően a magyar köztársasági elnök.
Az első és eddig egyetlen Európán kívüli hivatalos útját kezdte meg Novák Katalin július 9-én.
Brazília a futballban világbajnok, mi a családok támogatásában.
- jelentette ki. Hozzátette: "Hazánk nemzetközi kapcsolatainak erősítését Közép-Európa után Latin-Amerikában folytatom. Brazíliába azért hívtak meg, mert hosszú évek óta figyelemmel kísérik, miként segíti Magyarország a családokat. Érdekli őket, hogyan sikerült a gyermekvállalást, a gyermeknevelést és a munkát a középpontba helyeznünk. Brazília a világ egyik legnagyobb országa, gazdasági erejét mutatja, hogy tagja a G20-nak, miközben Kínával, Oroszországgal, Indiával és Dél-Afrikával alkotja a BRICS-országokat, melyek a Föld népességének közel felét képviselve erősítették meg szövetségüket néhány hete. Brazíliavárosban Jair Bolsonaro elnökkel tárgyalok majd, de az első állomás Rio de Janeiro, ahol egy haditengerészeti központot látogatok meg, majd diákokkal és kint élő magyarokkal is találkozom. Sao Paulóban is együtt leszek a kint élő magyar közösséggel, majd a családok magyarországi támogatásáról és annak eredményeiről tartok előadást."
A tengerentúlról szinte azonnal Szlovéniába utazott az államfő, ahova Borut Pahor elnök meghívására érkezett. A hivatalos program során együtt futott Pahor elnökkel, majd hivatalos keretek között folytatták az egyeztetéseiket. Dr. Robert Golob új szlovén miniszterelnökkel tárgyalt, végül pedig ellátogatott a murvavidéki Lendvára is, ahova szerinte olyan megérkezni, mintha az ember hazamenne.
A barát barát marad, tisztségtől függetlenül. Magyarország régi barátjával, Janez Janšaval, Szlovénia korábbi miniszterelnökével és kedves feleségével, Urskaval is találkoztam.
- posztolta a Facebookon Novák Katalin.
Augusztus elején a világ minden kontinenséről érkező, a politika iránt érdeklődő keresztény fiataloknak tartott előadást Fatimában, a Nemzetközi Katolikus Törvényhozók Hálózatának nyári egyetemén. Szó volt elhívásról, hitvallásról, és arról is, milyen nehéz egy ígéretes szakmai életút kezdetén a gyermekvállalás mellett dönteni.
Portugáliai útja során találkozott régi amerikai barátokkal is: Mick Mulvaney, Trump elnök kabinetfőnöke és Joe Grogan, korábbi elnöki tanácsadó társaságában töltött időt Fatimában.
Személyes audiencián fogadott Ferenc pápa a Vatikánban. A négyszemközti, közel háromnegyed órás, jó hangulatú, spanyol nyelvű beszélgetésen több témát érintettünk. Hivatalosan is meghívtam a Szentatyát, hogy jövőre látogasson el újra hozzánk. Ő megerősítette, hogy szándékában áll Magyarországra jönni, így kezdetét veheti az út előkészítése. Az ukrajnai háború kapcsán közös célunk a mielőbbi béke. Ferenc pápa különösen érdeklődött a magyar családok támogatásáról. Meglepte, hogy Magyarországon kétszeresére nőtt a házasságok száma, felére csökkent az abortuszoké. A Szentatya megköszönte, hogy kiállunk a hagyományos családok és az üldözött keresztények mellett. A beszélgetés végén férjemmel közösen pápai áldásban részesültünk. A személyes ajándékot örömmel fogadta, nagyra értékelte. Kérte, tolmácsoljam a magyar embereknek, hogy imádkozzanak érte.
Így foglalta össze vatikáni látogatását Novák Katalin.
A hét közepén ismét Romániába látogatott Novák Katalin, aki Klaus Iohannis, Románia elnökének meghívását fogadta el. Utoljára 12 éve járt hivatalos látogatáson magyar államfő Bukarestben.
Találkozásunk lehetőséget ad arra, hogy egymás szemébe nézve beszéljünk a nemzeteinket érintő legfontosabb kérdésekről
- fogalmazott a magyar államfő. Mint kiderült, Iohannis elnökkel megállapodtak, hogy a létező feszültségeket csökkenteni kívánják, nem pedig növelni. Az elnökön kívül Novák Katalin találkozott még a magyar közösség tagjaival, Nicolae Ciucã miniszterelnökkel, Alina Gorghiuval, a Szenátus és Marcel Ciolacuval, a Képviselőház elnökével és a kormány magyar tagjaival.
Úton Belgrádba, barátainkhoz. A magyar-szerb együttműködés minden korábbinál szorosabb napjainkban. A vajdasági magyarság Szerbiától támogatást és gondoskodást kap a helyben történő gyarapodáshoz, Magyarország a szerb uniós tagság elkötelezett támogatója
- jelezte a köztársasági elnök a hivatalos találkozások előtt.