tóth gabi
Napvilágra került a sötét oldal.
A budapesti Rózsadomb környéke egészen egyedülálló abban, hogy kiemelkedő természeti értéket képviselő barlangok bújnak meg fővárosi lakóépületek alatt. A Molnár János-barlang ezek között is kivételes: ez Magyarország víz alatt lévő legnagyobb barlangja és ráadásul a Budai-hegység egyetlen, jelentős hosszban feltárt aktív hévizes barlangja.
E hihetetlen rekordok ellenére vagy talán éppen azok miatt a barlang a közönséges halandók számára nem látogatható, létezéséről a legtöbben még csak nem is tudnak. Ezen segít most a Színes Város Csoport legújabb munkája. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Médiaintézetének hallgatói a barlang bejáratának szomszédságában álló Frankel Leó út 46. alatti műemléképület eddig riasztóan üres tűzfalát festették tele a természeti képződmény elképzelt csodáival.
Azért voltak kénytelenek főleg a képzeletükre hagyatkozni, mivel ők maguk sem juthattak be a termálvízzel elárasztott földalatti sziklák közé, hiszen ahhoz képzett búvároknak kéne lenniük és a Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóságának engedélyére lenne szükségük.
Ha rendelkezel merülési rutinnal, és érdeklődsz a «sötét oldal» iránt, keress meg minket bátran
– írják a barlangban kialakított búvárbázis oldalán, vagyis csak akkor van esély élőben is látni e víz alatti birodalmat, ha előtte kitanulod a búvárkodás tudományát.
A jelenleg is tartó felderítő merülések során megismert járatok hossza már most több mint 8 kilométer, és még nem lehet tudni, mikor érnek a végére. A függőleges kiterjedésük is a meghaladja a 60 métert. A mélyben vakrákok és csigák élnek, de a fosszíliákban cápafogat is találtak.
Az öt nagy rózsadombi barlang közül ez az egyetlen, napjainkban is aktív, hévizes barlang. A benne fakadó, 20–23 °C-os termálvizet a szomszédos Szent Lukács gyógyfürdő hasznosítja.