Létrehozva: 2022.04.05.
Módosítva: 2022.04.05.

Barlangi mentés: nagy a zűr Aggteleken, a TEK vette át az ügyet

Hírzárlatot rendeltek el a barlangi balesettel kapcsolatban.

Az Amphora Búvár Klub egyik legtapasztaltabb tagja tűnt el vasárnap délután az Aggteleki Nemzeti Parkhoz tartozó Kossuth-barlangban. Mede Márton olyan szakaszon merült víz alá, ahol ember azelőtt még nem járt. Éppen az lett volna a feladata, hogy rögzítsen egy vezetőkötelet, melynek segítségével a többi búvár könnyebben megtalálhatja a kiutat. 

Mede Márton többször merült már a Kossuth-barlangban. A jelenlegi információk szerint egy tizenöt méter hosszú, szűk, ismeretlen járatban érte a baleset. 
    Mentésén több mint ötven szakember dolgozik, a helyszínen van a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Búvárszolgálatának vezetője is - írja az MTI.

A Ripost úgy tudja, hogy beomlott a barlang egy része, emiatt nem tudott társaihoz visszatérni Márton, akinek rögtön a keresésére indultak, ám a kőomlás következtében felkavarodott agyag miatt gyakorlatilag semmit sem lehet látni a víz alatt. 

Fotó: Irány TV

A mentésbe közben több más szervezet is bekapcsolódott, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat mellett a Barlangi Mentők Észak-magyarországi Egyesülete, a Bakonyi Barlangi Mentőszolgálat, a Pest Megyei Kutató-Mentőszolgálat, a Neptun Búvár Klub és Mentőcsapat, de még a szlovákiai Speleo Rožňava barlangi mentői is, akik között számos magasan képzett, barlangi körülmények között végrehajtott merülésben tapasztalt mentőbúvár vesz részt.

Mi nem ismerjük azt a fogalmat, hogy feladni, ha egy bajba jutott társunkról van szó. Küzdünk az utolsó leheletünkig, és nagyon bízunk benne, hogy élve megtaláljuk a bajtársunkat 

– hangsúlyozta Horváth Mihály, a Magyar Barlangi Mentőszolgálat országos vezetője a Blikknek. A lap több szakértővel beszélt, akik szerint a 48 méter mélyen megrekedt búvárnak ennyi idő után csak akkor van esélye a túlélésre, ha a vizes járatokkal teli barlangban sikerült száraz területre jutnia. 

A legutolsó információnk szerint 40 méter vízmélységben vizsgálták át a járatokat és hasadékokat továbbjutási lehetőség után kutatva. A nagy mélység miatt itt a búvárok már speciális gázkeveréket, úgynevezett Nitroxot használnak. Ez segíti az emberi szervezetet abban, hogy több időt tudjon ilyen mélységben tölteni, illetve a felszínre emelkedés során a dekompressziós szünetek ideje is csökkenthető.

  A mentést nehezíti, hogy a barlang e része nagyon szűk, és jelenleg a járatokat kitöltő vízben a felkeveredett agyag miatt gyakorlatilag nem lehet látni.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek