tóth gabi
Hamarosan megváltozik a felvételi rendszer. Jóval több jogosítványuk lesz az egyetemeknek a hallgatók kiválasztásában.
A magyar felsőoktatási rendszerben sok változás történt már az elmúlt években. Most egy újabb nagy lépésként a felvételi rendszer megváltoztatásáról döntött a kormány - közölte Csák János kulturális és innovációs miniszter közösségi oldalán.
Tájékoztatása szerint az új rendszer a 2024-es őszi szemeszterben lép életbe, így elsőként a jelentkezésüket 2023 decemberében beadó diákokra vonatkozik.
A felvételi rendszer ezután is 500 pontból áll majd. Ebből 100 pont a középiskolai tanulmányi eredményektől függ, 300 pont az érettségi eredménytől, 100 pontról pedig a jövőben maga az egyetem dönthet, akár szóbeli vizsgáztatással, akár sport-, művészeti vagy bármilyen más teljesítmény tekintetbevételével. Ugyancsak nem változik a felvételi lebonyolításának a rendje. A felvi rendszerén keresztül hat helyre jelentkezhetnek a fiatalok.
„Ami a nyelvvizsga követelményeket érinti. Az állam továbbra is fenntartja, hogy minden érettségizőnek Magyarországon valamely nyelvből érettségit kell tennie. De 2024 őszétől a nyelvvizsgák esetében átadjuk a lehetőséget és a felelősséget részben az egyetemeknek, részben pedig a hallgatóknak, illetve a családjaiknak: döntsék el, hogy mely nyelvre, milyen szinten van szükség ahhoz, hogy az egyetemen megtanult tudást a szakképzetségükhez megfelelően használni tudják később az életben” – mondta Csák János.
A miniszter a nyelvvizsgákra kitérve kiemelte: felsőoktatási intézményekre bízzák, hogy milyen plusznyelvet kívánnak meg a hallgatótól, vagy a diplomához milyen nyelvi vizsgakövetelményt támasztanak.
„Mottónk, hogy ahol a lehetőség, legyen ott a felelősség” - zárta sorait Csák János.