tóth gabi
Ilyen legális trükkel élhetsz, hogy ne kelljen többet fizetned az áramért.
Ha eddig csak legyintettél arra, milyen korszerű és környezetbarát megoldás napelemmel megtermelni saját háztartásod elektromos energiáját, most a rezsicsökkentés módosítása nyomán érdemes azt is átgondolnod, milyen megtakarításokat érhetsz el meglévő rendszered átalakításával.
Hogy mikre kell odafigyelned a napelemek telepítésénél, azt korábbi cikkünkben összefoglaltuk, ide kattintva megnézheted. Mindenesetre ha napelemes rendszer kiépítését tervezed, nem érdemes halogatnod a dolgot, mert a jelenlegi kedvező feltételek csupán 2023 végéig vannak érvényben.
Most szaldó elszámolás van, ami azt jelenti, hogy a napelemes rendszer által megtermelt elektromos áramot éves szinten számolják el, így a nyáron keletkezett túltermelés a téli hónapokban felhasználható. Ez azt eredményezi, hogy egész évben elfelejthetjük a villanyszámlát. 2024-től azonban várhatóan bruttó elszámolást vezetnek be, azaz minden egyes hónapban külön értékelik a termelt és felhasznált energiát. Így a nyári hónapok túltermelése elvész, télen pedig fizetni kell majd a különbözetet
– magyarázta el Kókai Gábor, a Solar Hero kommunikációs igazgatója.
Ha tehát időben cselekszel, és 2024-ig kiépíted a napelemes rendszered, akkor továbbra is a jelenlegi, sokkal kedvezőbb feltételek mellett használhatod majd azt. És akkor talán nem lesz álom, hogy lenullázd a villanyszámlád.
A leghatékonyabb megoldás az, amikor a napelemek egész nap működnek, vagyis egy akkumulátor nélküli rendszer telepítése esetén a panelek a háztartásban el nem használt többletenergiát az állami elektromos hálózatba táplálják. Ugyanakkor a korszerű napelemek már tárolni is tudják a fölös energiát saját akkumulátorokkal, így ha netán később szétnyílna az olló az általad megtermelt áram és a szolgáltatótól visszavásárolt áram ára között, akkor sem fogsz ráfizetni.
Igaz, hogy egy ilyen fejlesztés nem olcsó, de ma már számos pályázati lehetőség áll rendelkezésre, amely támogatja a megvalósítását, és ha hosszú távban gondolkodunk, egyértelműen megéri, hiszen rendszertől függően 4-7 év alatt képes megtéríteni az árát
– világított rá a szakember, hozzátéve, hogy ez a rezsicsökkentett árakon értendő. Ha az áram drágul, akkor értelemszerűen a beruházás megtérülési ideje csökken. Ha azzal a lakossági piaci árral számolunk, amely a rezsivédett összeg dupláját jelenti azoknál, akik átlépik a havi 210 kWh-s határértéket, akkor a napelemekre szánt pénzedet fele idő alatt visszakapod. Őrület, nem? Minél drágább az áram, annál jobban jársz!
Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen váltással másoknak is jó teszel, hozzájárulsz ahhoz, hogy bolygónk a következő generációk számára is élhető, éltető legyen.
A napelemek működése során egyáltalán nincs széndioxid-kibocsátás. Környezetbarát, zöld, megújuló energiát termelnek, amit számos területen kihasználhatunk, a kisebb méretű rendszerektől kezdve, amelyekkel a villanyszámlánkat tudjuk kiváltani, a nagyobb napelemes rendszerekig, amelyekkel a ház fűtési igénye is megoldható
– hangsúlyozta Kókai.
Az sem elhanyagolható szempont, hogy ha üdülni mész, azalatt nyilván nem használsz odahaza áramot (feltéve, hogy nem hagyod teletömve a hűtődet). Ha ezt a legtöbb emberhez hasonlóan nyáron teszed, akkor ráadásul a nap is a legjobb formájában van, ontja sugarait, amelyeket paneljeid mind a hálózatba visszaforgatható árammá alakíthatnak, így akár nyerhetsz is a szolgáltatóval kötött üzleten. Bár az MVM levon némi rendszerhasználati díjat, de azért a maradék összeg is tetemes lehet.