kulcsár edina
Bár érvénytelen lett az a helyi népszavazás, amit a BUBA biatorbágyi nyomvonaláról tartottak, a polgármester figyelembe vette a szavazati arányokat és döntött.
Mint arról korábban a Ripost is beszámolt, helyi népszavazást írtak ki Biatorbágyon, miután a lakosság körében heves viták kezdődtek a Budapest-Balaton kerékpárút Biatorbágyon áthaladó nyomvonaláról. A Budapest-Balaton kerékpárút, röviden csak BUBA, kormányzati finanszírozású főberuházás, a fővárost a magyar tengerrel összekötő, 120 kilométeresre tervezett kerékpárútja, aminek 2,2 kilométeres szakasza Biatorbágyon keresztül menne.
Az agglomerációs város szakaszára kiírt pályázat már 2020 őszén lezárult, szerződést is kötöttek a kivitelezővel, ám ők alig kezdtek hozzá a munkához, heves viták lángoltak fel arról, hogy a kerékpárút belterületi szakasza ne a település főútvonalán haladjon át. Az eredeti nyomvonalat ellenzők a kocsifelhajtók, keskeny kerékpár- és autósávok, tervezett fakivágások miatt támadták az ötletet, míg a támogatók azért emeltek szót, hogy legyen végre a városnak egy olyan kerékpárútja, ami a főúton lévő iskolák, boltok megközelítését segíti elő.
Tarjáni István, a város fideszes polgármestere végül helyi népszavazást írt ki, „Egyetért-e ön azzal, hogy a Budapest–Balaton-kerékpárút Biatorbágy belterületi szakasza ne a Szabadság út – Nagy utca nyomvonalon kerüljön kiépítésre?” kérdéssel, amit június 28-án tartottak.
Sokak szerint előre borítékolható volt, hogy végül érvénytelen lesz a helyi népszavazás, és így is történt, a város lakóinak mindössze 35%-a ment el szavazni, ami nem volt elég az érvényességhez. A szavazati arány azonban elég egyértelmű volt: miközben több ezren szavaztak arra, hogy ne a főútvonalon haladjon át a kerékpárút, mindössze pár száz ember voksolt az eredetileg tervezett nyomvonal mellett. És akkor jött a polgármester bejelentése: „A helyi népszavazás érvénytelenül zárult, de a szavazati arányokat figyelembe véve a FIDESZ-KDNP képviselőcsoport tagjaiként az alábbiakat javasoljuk: a Képviselő-testület vonja vissza döntéseit, amelyek a Budapest-Balaton-kerékpárút nyomvonalaként a Szabadság út – Nagy utca útvonalat javasolta kijelölésre, kezdeményezzünk tárgyalást Magyarország Kormányának illetékes képviselőivel a települést érintő nyomvonal további lehetőségeiről. Fontos, hogy az itt élők megelégedésére szolgáló döntések szülessenek” – tájékoztatta a lakosokat Tarjáni István.
A bejelentése miatti öröm nem maradt el, hiszen nem volt titok, hogy a polgármester az eredeti nyomvonalat támogatta, bár az elmúlt években rengeteg erőfeszítést tett azért, hogy végül valóban a lakosoké lehessen a döntő szó. A BUBA biatorbágyi szakasza tehát nem belterületen, hanem várhatóan a város mellett menő patak partján fog megépülni, amit az eredeti nyomvonalat támadó, „Nem ide BUBA” elnevezésű civil szerveződés álmodott meg. Révész Máriusz, a Budapest-Balaton kerékpárút építéséért felelős kormánybiztos múlt héten azt nyilatkozta: „a nép szava isten szava”, ahogy a népszavazáson döntenek, a kerékpárutat úgy fogják Biatorbágyon megépíteni.