tóth gabi
Már 600 ezer menekült érkezett Magyarországra.
A magyarok döntő többsége, pontosabban 77%-a szerint a kormány megfelelően kezeli az Ukrajnából érkező menekültek helyzetét – derül ki a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért reprezentatív kutatásából, amely 1000 fő megkérdezésével készült.
Minden harmadik magyar nyújtott valamiféle segítséget az Ukrajnából érkező menekültek számára, ugyanennyien pedig tisztában vannak vele, hogy mára már meghaladta a hazánkba érkező menekültek száma a 600 ezret. A legtöbben pénzadománnyal (58%) vagy egyéb adománnyal támogatták a rászorulókat (40%).
Az Ukrajnából elmenekülők száma mára meghaladta az 5,5 milliót. Február vége óta Magyarországra több mint 650 000 ember érkezett Ukrajnából. Szinte azonnal, egy emberként fogott össze az ország, hogy segítséget nyújtson a háború elől menedéket kereső embereknek.
A KINCS legújabb kutatásában arra volt kíváncsi, hogyan vélekednek a magyar emberek az Ukrajnából Magyarországra menekülők megsegítéséről. A megkérdezettek több mint háromnegyede (77%) szerint a kormány helytáll és megfelelően kezeli a menekültek helyzetét, a válaszadók mindössze 13 százaléka volt elégedetlen (10% nem tudta megítélni a kérdést).
Minden harmadik magyar felnőtt (31%) nyújtott segítséget az Ukrajnából érkező menekülteknek. A nők 36 százaléka, a férfiak negyede vett részt adománnyal vagy önkéntes munkával a segítségnyújtásban. Legnagyobb arányban a nyugdíjasok, a házasok, a kettőnél több gyermeket nevelők és a felsőfokú végzettségűek segítettek.
A segítséget nyújtó válaszadók közel ötöde önkéntesként is segítette a menekülteket, ők leginkább a középkorosztályból, a 30 és 50 év közöttiek közül kerültek ki.
A menekültek támogatásában résztvevő szervezetek közül legtöbben a karitatív szervezeteket említették, legmagasabb arányban a Máltai Szeretetszolgálatot és a Magyar Vöröskeresztet (36%).
A többség tisztában van vele, hogy a kormány, az egyházak és a civil karitatív szervezetek összefogásával zajlik a menekültek ellátása, amelyben jelentős szerepe van a gazdasági élet szereplőinek is.
A KINCS felmérésből az látszik, sokan gondolják úgy, hogy a polgári kormány helytáll és megfelelően kezeli az ukrán menekültválságot.
A segítségre még mindig nagy szükség van, ezért fontos lenne, hogy továbbra is legyenek olyanok, akik szívesen vállalnak önkéntes munkát. Például a BOK Csarnokban kialakított gyermeksarokban továbbra is szeretettel várják az önkénteseket, akik ITT tudnak regisztrálni.