tóth gabi
Elárulta a magyar háziorvos: stroke és szívbetegség jeleit is megmutathatja a nyelv állapota.
Egészségmegőrző cikksorozatot indított Facebook „rendelőjében” dr. Mangó Gabriella. A gyöngyösi háziorvos elsőként arra ad tippeket, a nyelv vizsgálatával hogyan ellenőrizhetjük az egészségügyi állapotunkat.
„Egy kis önellenőrzéssel sok mindent megtudhatunk az egészségünkről, és ha nincs nagy baj, akár apróságokkal is sokat változtathatunk” – kezdi Mangó doktornő.
„Reggelente nyújtsd ki magadra a nyelved. Normális esetben, ha egészséges vagy, a nyelved rózsaszín, nincsenek rajta nagy repedések, és szinte tükörképe egymásnak a jobb és bal oldal”.
Ha a nyelven sok helyen mély árok látszik, esetleg barna, fehér lepedékes, akkor mindig gondolni kell arra, hogy több folyadékot kellene fogyasztani. A doktornő javaslata, hogy ilyenkor együnk kevesebbet és szedjünk bélflórajavítót.
A fehér lepedékes nyelvnél a bevitt cukor és a bevitt adalékanyagok csökkentése is javasolt. Kerülni kell az előre készített élelmiszerek fogyasztását és előnyben részesíteni a természetes alapanyagokból készült ételeket.
„A barnás színezetű nyelv gomba terhelésre is utal” – figyelmeztet a gyöngyösi háziorvos. Ebben az esetben érdemes mindenkinek kikérnie a körzeti orvosa tanácsát! Mangó doktornő egyébként azt javasolja, hogy lefekvés előtt három órával már nem ajánlott enni, csak vizet, vagy gyógynövényes teát inni. „Ez nagyon jót tesz a refluxosoknak is, akik egyik tünete, hogy – jellemzően reggelente – az esetek 60 százalékában szárazan köhécselnek” - árulta el a szakember.
„Súlyos problémára utal, ha a nyelv kinyújtva balra vagy jobbra hajlik és nem középen áll és ha ez fejfájással vagy egyéb neurológiai tünetekkel jár, az már stroke jele lehet!” – figyelmeztet a szakember.
Aki a nyelvcsúcson lát elváltozásokat és súlytöbblete is van, annak azt javasolja a doktornő, hogy nagyon figyeljen oda, mert az a szív terhelését jelenti. „Ilyen esetben érdemes életmódot váltani és ha terhelésre jelentkező nehézlégzés és mellkasi panasz lép fel, akkor feltétlen forduljon kardiológushoz” – tanácsolja dr. Mangó Gabriella.
Bár érdemes megfontolni Mangó doktornő javaslatait, ne felejtsük el minden esetben kikérni a saját háziorvosunk tanácsát!