kulcsár edina
Az Eurostat felmérés is azt bizonyítja, hogy Magyarország előre megy, nem hátra.
Budapest sok nyugati nagyvárost is megelőz, jobb nálunk az életszínvonal, mint Bécsben, Madridban vagy Berlinben - derült ki az Eurostat nemrég nyilvánosságra hozott kutatásából.
Amikor valaki külföldre akar költözni, gyakran felmerül, hogy hiába lehet mondjuk Londonban a hazai fizetés többszörösét megkeresni, ha közben az albérletek is csillagászati árba kerülnek. Az eltérő árszínvonalakat a PPS segítségével lehet szinkronba hozni, így derülhet ki, hogy mekkora a tényleges életszínvonal - magyarázza a novekedes.hu.
A PPS tulajdonképpen egy mesterséges közös valuta, erre számolnak át mindent, mondhatni közös nevezőre hozzák az országokat. Ez lehetővé teszi azt, hogy a különböző valutát használó és eltérő árakon vásárló országokat összehasonlítsuk. Tehát ha egy magyar munkás kevesebbet is keres , mint egy ugyanolyan munkát végző angliai, mégis jobban él, ha sokkal kevesebbet fizet a termékekért és szolgáltatásokért.
Tehát nem azt kell csak nézni , amit a laikusak szoktak, hogy melyik országban keresnek többet az emberek , hanem azt is, hogy mennyiből élnek, a keresetük hány százalékát költik el alapvető szükségleteikre, vagyis a jövedelmük hány százaléka marad meg.
Megtudtuk: a mi térségünkben a gazdaságok jellemzően fővárosközpontúak. A vidéki régiók általában le vannak szakadva. Ezzel szemben Németországban például szinte minden régióban az uniós átlag fölött élnek az emberek.
Az Eurostat számaiból az is kiderül, hogy a COVID miatt,Nyugat-Írországot leszámítva szinte mindenütt esett az életszínvonal 2019-hez képest. A járvány előtti évhez viszonyítva kevés változás történt a rangsorban. Varsó régiója viszont megelőzte Pozsonyt.