tóth gabi
Az új Parlamentben ez lesz a felállás.
Megszámolták az összes szavazatot, 100 százalékos a feldolgozottság.
1. FIDESZ-KDNP: egyéni választókerület: 87, országos lista: 48, összesen: 135, a parlamenti mandátumok aránya: 67,84 százalék.
2. DK-JOBBIK-LMP-MSZP-MOMENTUM-PÁRBESZÉD: egyéni választókerület: 19, országos lista: 38, összesen: 57, a parlamenti mandátumok aránya: 28,64 százalék.
3. MI HAZÁNK: egyéni választókerület: 0, országos lista: 6, összesen: 6, a parlamenti mandátumok aránya: 3,02 százalék.
4. MNOÖ: kedvezményes mandátum: 1, összesen: 1, a parlamenti mandátumok aránya: 0,50 százalék.
Összesen: egyéni választókerület: 106, országos lista: 92, kedvezményes mandátum: 1, összesen: 199, a parlamenti mandátumok aránya: 100,00 százalék - számol be a választás.hu.
Mint a Ripost megírta, sorrendben negyedik országgyűlési győzelmét aratta a Fidesz–KDNP vasárnap. A pártszövetség 2010-ben még a kétfordulós választási rendszerben került kormányra, azt követően, 2014-ben az ellene önállóan induló baloldali pártokkal szemben győzött, 2018-ban a részlegesen, míg idén a teljesen egyesült baloldalt győzte le.
A Fidesz-KDNP listája több mint hárommillió szavazatot kapott, ilyenre korábban nem volt példa, és ezzel 135 mandátumot szerzett a 199 fős Országgyűlésben, ami újra kétharmados többséget jelent, sorozatban negyedszer.
Az új Országgyűlésben 135 képviselője lesz a kormánypártoknak, 57 a baloldali összefogásnak, hat a Mi Hazánk mozgalomnak, és ugyanúgy, ahogy négy éve, ismét mandátumot szerzett a magyarországi németek képviselője.
Egy olyan választókerület volt, ahol megfordult az állás. Budapesten a 13. választókerületben, ami a 16. kerületnek felel meg, Szatmáry Kristóf vezetett 38 szavazattal, de Vajda Zoltán ledolgozta a hátrányát, és végül 468 szavazattal nyert. Ez azt jelenti, hogy a 18 budapesti választókerületből 17-et begyűjtött a baloldal.
A lényegen azonban ez nem változtat: mivel Budapesten kívül mindössze két helyen nyert a baloldali jelölt – az egyik pécsi, illetve az egyik szegedi választókerületben – így összesen 19 egyéni mandátumot szereztek. A Mi Hazánk egyet sem, a Fidesz-KDNP pedig 87-et, vagyis újra narancssárga lett Magyarország térképe, egy nagyobb kékes folttal középen és két kisebbel Baranyában, illetve Csongrád-Csanád megyében.
Végül nézzük az országos listákat: a levélszavazatokkal együtt 54 százalék feletti eredménnyel zárt a Fidesz-KDNP, több mint 3 millió 50 ezer szavazattal. Mindkettő történelmi rekord.
A baloldali lista eredménye minden előzetes várakozást alulmúlt, a listás szvazatok 34 százalékát kapta a hat baloldali párt.
És 5,89 százalékos eredménnyel – tulajdonképpen – magabiztosan teljesítette a bejutási szintet a Mi hazánk Mozgalom, így saját frakciót alakíthat az új Országgyűlésben.