kulcsár edina
Egy dologra mindenképpen jó volt a sztár Oscar-díjátadós akciója.
Miközben a fél világ azon agyal, valódi vagy megrendezett volt-e a pofon, a másik fele meg azon vitázik, jogos volt-e Will Smith-nek megütnie Chris Rockot, aki az Oscar-díjátadó házigazdájaként a hollywoodi sztár feleségének betegség miatt rövidre nyírt haján viccelődött, dr. Novák Hunor az eset kapcsán a valódi probléma kapcsán osztott meg egy videót.
A híres magyar orvos Smith neje, Jada Pinkett-Smith betegségére, az alopecia areatára, azaz a foltos hajhiány hívta fel a figyelmet. Mint Novák doktor szavaiból kiderül: ez a betegség bármelyikünket érintheti.
„A foltos hajhiány lényege, hogy bármilyen életkorban előfordulhat, bárkinél. Egy teljesen kopasz folt megjelenik a szakállon, szemöldökön, szempiláknál. Nagyon gyakran a hajon észlelik. És itt jön a magyarországi abszolút téves gyakorlat. (...) Mit javasolnak az esetek döntő többségében? Góckutatást (...) Holott, ha bárki megnézi a nemzetközi szakirodalmat, tudhatja, hogy ilyenkor nincs góc. Ez nem egy gócbetegség, nincs is ilyen. Ez egy több évtizedes butaság, ez egy autoimmun betegség, ami a hajhagymák, szőrtüszők ellen irányul”
Majd így folytatja:
„Sokan elküldik a pácienst góckutatásra és megtalálják a gonoszt (...), ez pedig a garatmandula. S legtöbbször garatmandula-műtétre kerülnek ezek a páciensek. (...) Ez teljes nonszensz! (...) Holott semmi köze a garatmandulának ehhez, ez egy óriási tévedés és semmiféle indikációja nincs ebben a betegségben a garatmandula-műtétnek. (...) Nyilvánvalóan nem rosszat akarnak az orvosok, hanem tévhiteknek az áldozatai.”
Akkor mi lehet a megoldás a foltos hajhiányra?
Novák doktor megjegyzi, hogy ez egy nagyon nehezen kezelhető betegség, de jó hír, hogy sokszor spontán is gyógyul. A magyar orvos arra is felhívja a figyelmet, hogy a pajzsmirigy funkciót a legtöbb ajánlás szerint érdemes szűrni mert sokszor van egyidejűleg valamilyen autoimmun-pajzsmirigybetegség egy időben. Nem ok-okozati összefüggésről van szó, hanem arról, hogy a foltos hajhiány gyakran társul más autoimmun betegségekkel, kiemelten pajzsmirigy-autoimmun betegségekkel.
További részletek az alábbi videóban: