tóth gabi
Lezárult a klinikai vizsgálat.
Az amerikai székhelyű Moderna cég bejelentette, hogy a módosított összetételű COVID-19 elleni emlékeztető oltása a klinikai vizsgálatok során jobb immunválaszt produkált a SARS-CoV-2 vírus több variánsa, köztük az omikron és a delta ellen .
Megtudtuk: a Moderna úgy tervezte meg az új összetételt, hogy az megcélozza mind a Dél-Afrikában 2020 júliusában megjelent béta variánst, ami az omikron variánsra jellemző mutációk jelentős részét tartalmazza, mind a SARS-CoV-2 eredeti változatát. A jelenleg használt oltások csak az eredeti változaton alapultak, tehát most ezt csak a Moderna "tudja".
Az ilyen típusú oltást bivalensnek nevezik, két különböző antigén elleni immunválasz stimulálásával működik.
Az 1273.211 mRNS névre keresztelt vakcinát 895 emberen tesztelték. A cég két adagot tesztelt az emlékeztető oltáshoz: 50 mikrogramm, ami a jelenlegi emlékeztető oltások adagja, illetve ennek duplája 100 mikrogramm.
Azoknak a résztvevőknek, akik az új emlékeztető oltást 50 mikrogrammos dózissal kapták, 28 nappal később 2,2-szeresére nőtt az omikron variáns elleni semlegesítő antitest-titerük. Hat hónappal később a résztvevők még mindig kétszer annyi antitesttel rendelkeztek, mint az eredeti Moderna emlékeztető oltással, amely a delta és a béta változatokkal szemben is jobb védelmet nyújtott egy hónap elmúltával.
Ahogy azt a kormány már bejelentette, a negyedik oltás is már kérhető, akár az oltási akciók keretében is. A negyedik oltás kérhető 18 év felett, ha a 3. oltás beadása óta már eltelt 4 hónap. Az olthatóság megítélése érdekében az oltóorvos szükség esetén konzultálhat a kezelőorvossal és/vagy háziorvossal. Az oltóanyag választás minden esetben az oltóorvos feladata, aki a pácienst ismerve a szakmai szempontok alapján dönt. Általános ellenjavallata egyik kombinációnak sincs.