tóth gabi
Informatív videót készített a Semmelweis Egyetem.
Mikor kell lázat csillapítani és mi a teendő lázgörcs esetén? Ezeket és sok más fontos kérdést válaszol meg a Semmelweis Egyetem KliniKaland animációs sorozatának legfrissebb epizódja, mely a lázról és a lázcsillapításról szól.
Mint a videóban is elhangzik, a magas testhőmérséklet a kórokozók jó része számára elviselhetetlen, a láz tehát bizonyos fertőzések esetén elősegítheti a gyógyulást. Ebből következik, hogy nem feltétlenül kell csillapítani, hasznos állapot is lehet.
Ha a hónaljban mért hőmérséklet eléri vagy meghaladja a 37,2 fokot, hőemelkedésről beszélünk, míg a láz 38 fok felett kezdődik. A legtöbb esetben a láz rövid időn belül magától is elmúlik, de ezalatt fontos a folyadékpótlás vízzel, ugyanis a láz okozta kiszáradás veszélyesebb lehet, mint a láz maga. A tartósan fennálló láz bizonyos szerveinket különösen megterheli, így – elsősorban az idős, illetve krónikus betegek esetében – indokolt lehet a csillapítása.
A hőleadást a gyógyszer mellett segíthetjük könnyű ruházattal, vékony takaró használatával, illetve homlokra és végtagokra tett borogatással. Nehezen csillapítható magas láz esetén a kíméletesen végzett hűtőfürdő is segíthet, de csakis a megfelelő szabályok betartásával, melyről a videóban találsz információkat:
A fertőzések kapcsán jelentkező láz az arra hajlamosaknál görcsös állapotot idézhet elő, ez a lázgörcs. Többnyire 6 éves kor alatt fordul elő. A lázgörcs a végtagok rángásával és ritkább esetben eszméletvesztéssel járó állapot. Döntő többségében magától megszűnik néhány perc alatt, viszont az 5 percnél hosszabb ideig tartó görcsroham esetén mentőt kell hívni. A végbélbe adott görcsoldó kúp segíthet megszüntetni a rosszullétet.