tóth gabi
Meglepő, mire képes az omikron új variánsa, a BA.2, amely már becenevet is kapott a tudósoktól. Erről beszélgetett a Ripost dr. Rusvai Miklós virológussal.
A koronavírus legújabb variánsát, a BA.2-t az elmúlt év decemberében azonosították Indiában és Dél-Afrikában. Immár közel 47 országban van jelen és szélsebesen terjed. Az első beszámoló az Egyesült Királyságból származik róla, s már becenevet is kapott: a tudósok 'lopakodónak' nevezték el. De vajon honnan a becenév és miben más ez a variáns, mint az eredeti omikron változat?
„Míg a fő vírusváltozatokat – az alfa, béta, gamma, delta változatokat és az omikront is – azonosítani lehet egy PCR-teszttel, addig az omikronon belül ezt a változatot nem. Nem tudjuk, hogy az omikron eredeti változata vagy ez a lopakodó változat van-e a mintában, amit levesznek az emberről. Ezért még keveset tudunk a keletkezéséről” – mondja a Ripost-nak dr. Rusvai Miklós.
A virológus hozzáteszi: amikor elvégezték a részletes vizsgálatot, akkor derült ki, hogy az omikronon belül már van egy új mutáció, ami addigra lopakodva szétterjedt a világban anélkül, hogy tudtunk volna a létezéséről. „Ez kiszorította itt Európában az eredeti omikron változatot, tehát úgy történt meg a csere a lopakodó és az eredeti vírusváltozat között, hogy nem vettük észre. Ezért kapta a 'becenevét'.”
A professzor szerint a lopakodó változat befolyásolja a világjárvány végét is.
„Így, hogy még gyorsabban terjed, mint az eredeti omikron és az eddigi variánsok, hamarabb véget érhet a világjárvány, mivel átimmunizálja a lakosságot, így kevesebb halottat és lélegeztetőgépre került beteget hagy maga után” – vélekedik a szakember.
A lopakodó változat gyorsabban terjed az eredeti omikronhoz képest
Úgy tűnik, a lopakodó változat még gyorsabban terjed, mint az omikron és kevésbé súlyos betegséget okoz, de ugyanúgy légzőszervi tünetekkel jár, melyek között továbbra is szerepel az orrfolyás, torokfájás, hőemelkedés is, akárcsak az omikronnál. A lopakodó a megfigyelések szerint fokozatosan szorítja ki az eredeti omikron változatot – az annál is gyorsabb terjedése miatt.
A lopakodó változat esetében nem változott a tüskefehérjének az a része, amelyik az antitestekkel reagál.
„Az eddig kidolgozott vakcinák ugyanúgy hatnak ellene, mint az omikron ellen, és különösen hatékonyak lesznek az új omikron változatra specifikus vakcinák, amik nincsenek még forgalomban, de már kidolgozás alatt állnak” – árulta el dr. Rusvai Miklós.