kulcsár edina
Páratlan szépségében állították helyre a hazai klasszicista építészet kiemelkedő alkotását, a bajnai Sándor-Metternich kastélyt. A Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében felújították az épület mindkét szintjét és a kastélyparkot is. A gyönyörű épületnek különleges története van.
Sándor Móric gróf a lovas bravúrjairól volt híres. Haldokló apjához is lovon vágtatott fel a Sándor-palota lépcsőin, a saját kastélya erkélyéről is leugratott, az épületen belül is gyakran lovon járt.
Feleséget is így szerzett magának: a nagy hatalmú Metternich kancellár lányát úgy ismerte meg, hogy a lépcsőn átugratott Leontine hintája fölött, aki szerelmes lett belé. A gróf feleségül kérte őt – gondolhatjuk, hogy a magyargyűlölő Metternich mennyire örült ennek –, és nekifogott a bajnai kastély átépítéséhez. Az volt a célja, hogy nagy pompa fogadja leendő feleségét. A terveket a kor híres építészével, Hild Józseffel készíttette el, a belső termek díszítésére pedig a milánói Scala díszlettervezője, Alessandro Sanquirico kapott megbízást.
Állami tulajdonba kerülve a gyönyörű épület leromlott, volt kórház, szükséglakás és pártiroda is benne. Az ezredfordulón valamennyire renoválták, de gombafertőzés miatt a faanyagokat és az ablakokat eltávolították, sokáig befalazva állt. Már senki nem gondolta, hogy egyszer még vonzó turista célpont lehet.
Most viszont ez volt a felújítás egyik célja, az épített örökség megőrzésén túl.
Helyreállították a belső tereket, padlózatokat, korszerűsítették a gépészeti és elektromos rendszereket. A hazánkban és Európában is különlegesnek számító barokk-klasszicista falfestéseket és mennyezetfreskókat restaurálták.
Visszahelyezték az emeleti Raffaello-terembe a páratlan szépségű, Sanquirico tervezte mennyezeti falképegyüttest. A pazar festmény közel 40 éves gondos megőrzés után született újjá és került vissza eredeti helyére. A főépület földszintjén látogatható lett a felújított kastélykápolna, valamint egy barokk falképrészletekben gazdag teremben kapott helyet a kávézó és az ajándékbolt.
Mint egy tájkép, olyan a park
A kastélyparkot a természetvédelmi szempontok betartásával újították meg, így az egykori tájképi kert hangulatát idézi, amelyet gyalogosan járhatnak be a látogatók. A kastélyparkban a tematikához kapcsolódó játszótér, fotópontok és pihenőhelyek kínálnak kikapcsolódást minden korosztály számára.
Sándor Móric gróf és Metternich Leontine lánya, Metternich-Sándor Paulina a 19. századi közép-európai kultúrtörténet egyik legizgalmasabb személyisége volt. Diplomatafeleségként bejárta Európát, Franciaországban a császárnéval együtt diktálta a trendet, Bécsben divatklubot alakított. Wagner neki ajánlotta egyik zongoradarabját, Edgar Degas pedig megfestette őt egy fénykép alapján.
A felújított kastélyban berendezett kiállítás bemutatja gróf édesapja mellett Paulina mozgalmas, közéletben betöltött életének főbb állomásait is.
Interaktív élményt kínál a látogatóknak
A modern, élményközpontú tárlat a történetmesélés és interaktív, szimulációs eszközök segítségével mutatja be a kastély egykori lakóit és életét. Visual guide-on 3D-s és kiterjesztett valóságon alapuló rekonstrukciók segítségével, élményszerűen jelenik meg az épület története. A gyerekeknek külön számukra kifejlesztett eszközök és kiállítási tartalom segítségével válik befogadhatóvá a kastélyok világa. Látványos kiállítás mutatja be az épület háborút követő korszakát is.