kulcsár edina
A gyermekek beoltásánál minden esetben szükség van szülői hozzájáruló nyilatkozatra. De ki dönt, ha az elvált szülők egyike akarja csak az oltást? A Ripost utánajárt.
Az oltási munkacsoport megkezdte az 5-11 éves gyerekek oltásának előkészítését. A hír kapcsán több fórumon is vita alakult ki arról, mi van akkor, ha a közös szülői felügyeletet gyakorló szülők nem tudnak megállapodni gyerekük beoltásáról. Dr. Bense Tamás gyermekorvos praxisában is mindennapos probléma ez.
„Azt szoktam tanácsolni az oltást támogató szülőnek, hogy volt partnerének magyarázza el, hogy nagyon ”hálás„ lesz a kamasz gyereke, ha beoltott barátaival nem mehet el se egy színházba, se egy moziba vagy sportrendezvényre. Ráadásul még a nyaralást is ki kell hagynia oltás hiányában” – árulta el a Ripostnak Bense doktor. „Ha így sem egyezik bele a szülő az oltásba, mindenképpen érdemes írásba foglalni, hogy előzetesen felvilágosítottam a volt partneremet, hogy a gyermek oltás nélkül igen hátrányos helyzetbe kerül. Könnyebben elkaphatja a Covidot és a betegség maradandó károsodást, akár szívizomgyulladást, vese-, máj-, bőr- és idegrendszeri problémákat okozhat nála, amelyek 3-4 héttel a betegség után jelentkezhetnek”.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a gyerekek körében egyre nő a Coviddal fertőzöttek száma és a poszt-Covid szindróma utáni szövődmények már önálló kórházi részlegek felállítását tették szükségessé több intézményben.
„Ezek a helyek már most annyira telítettek, hogy több hetes előjegyzés szükséges a bejutáshoz. Meg kell próbálni megértetni az oltásellenes szülőkkel, hogy a gyerekek fejlődése forog kockán” – emeli ki Bense doktor, akinek a tapasztalata azonban az, hogy ha az érveket felsorakoztatják, akkor az esetek 70-80 százalékában sikerül meggyőzni az oltásellenes szülőket.