kulcsár edina
Az Európai Unióban is egyedülálló a nagycsaládosokat segítő, magyar adómentesség.
Tavaly mintegy 57 ezer négy- vagy többgyermekes anya nem fizetett egyetlen fillér személyi jövedelemadót sem. Az Európai Unióban is egyedülálló a nagycsaládosokat segítő, magyar adómentesség, amely 2020-ban összességében 22 milliárd forintot hagyott az érintetteknél – tájékoztatta az MTI-t Tállai András.
A Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára kiemelte: a családok 2011 óta egyre nagyobb összegű, és egyre többféle kormányzati támogatással számolhatnak. Míg 2010-ben, a Gyurcsány-Bajnai-kormány utolsó évében csupán 12 milliárd forintnyi kedvezményben részesültek a szülők, addig az idén a családoknál hagyott összeg eléri a 380 milliárd forintot – mondta Tállai András.
Tavaly újabb elemmel bővült a családi kedvezmények köre, 2020. január 1-jétől már egyetlen fillér személyi jövedelemadót (szja) sem kell fizetniük a kereső tevékenységből származó jövedelmük után azoknak a nőknek, akiknek négy vagy több gyermekük van – emlékeztetett az államtitkár. Kedvezőek a részletszabályok is. A mentesség ugyanis nem csak a vér szerinti gyermek után jár, és a már felnőtt gyerekeket is figyelembe kell venni. Fontos az is, hogy az szja-mentesség nem zárja ki a családi kedvezmény igénybevételét. Az anya vagy a saját munkavállalói járulékából, vagy az apával közösen érvényesítheti a kisebbek után járó gyermekkedvezményt – ismertette.
Az adóhivatali adatokból kiderült, hogy hónapról hónapra egyre több négy- vagy többgyermekes anya élt az adómenteséggel. Az első hónapban, vagyis 2020 januárjában 38 ezer, februárban már 42 ezer anya érvényesítette a kedvezményt az adóelőlegéből. Sokan – mintegy 12 ezren – csak a 2020-ról szóló szja-bevallásukban jelezték, hogy jár nekik a kedvezmény, és utólag éltek a mentességet kínáló szabállyal. Tavaly tehát 57 ezer négy vagy többgyermekes anya mentesült az szja-fizetési kötelezettség alól – összegezte az államtitkár. A kormány családtámogató politikáját a koronavírus-válság sem tudta felülírni – hangsúlyozta Tállai András.
Mint mondta: a korábban bevezetett intézkedések tovább élnek, ráadásul a gyermekek után járó szja-kedvezmény és nagycsaládos anyák élethosszig tartó adómentessége révén soha nem látott összeg maradhat 2022-ben a családoknál, amelyet a családi adóvisszatérítés még tovább növelhet. Ha ugyanis a gazdaság növekedése meghaladja az 5,5 százalékot, akkor a gyermekes családok – az átlagjövedelemig – a jövő év elején visszakapják az idén, szja címén befizetett adójukat. 2022. január 1-jétől pedig újabb mentesség lép életbe: a 25 évnél fiatalabbakat – az átlagbér mértékéig – szja-mentesség illet majd meg, amely nagyjából 300 ezer fiatalt érinthet.
A számítások szerint mintegy 1,1 millió gyerekes családban 1,5 millió kereső kaphat személyi jövedelemadó visszatérítést 5,5 százalékot meghaladó gazdasági növekedés esetén – mondta Nagy Márton, a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója szerdán az M1 aktuális csatornán, ahol arról is beszélt, szeptember végéig a jelenlegi formájában marad a hitelmoratórium, addig lehet gondolkodni a folytatáson. Egy kereső maximum 800 ezer forint adóvisszatérítést kaphat, két kereső esetén ez az összeg 1,6 millió forint a családban. Az intézkedéscsomag 600 milliárd forintba kerül, 1,5 millió kereső esetén átlag 400 ezer forintot jelent személyenként a visszatérítés – mondta. Nagy Márton kifejtette, a Pénzügyminisztérium 4,3 százalékos GDP-növekedéssel kalkulálta az idei költségvetést, minden 1 százalékponttal magasabb növekedés 250 milliárd forint mozgásteret nyit a költségvetésben, vagyis 5,5 százalékos gazdasági növekedés felett lesz fedezet az intézkedésre. A főtanácsadó a műsorban szólt arról, hogy Magyarország a sikeres egészségügyi védekezés következtében másfél-két hónappal hamarabb nyit, mint az uniós átlag. Ez 1 százalékponttal nagyobb növekedési többletet jelent Magyarországnak. Mivel a második negyedévben már jóval 10 százalék feletti lehet a GDP-növekedés, ezért mondható az, hogy a nyárra, a harmadik negyedévre visszatérhet az ország a 2019. év végi teljesítményhez – közölte. Nagy Márton felhívta a figyelmet arra, hogy fontos a beruházásvezérelte gazdasági növekedés fennmaradása, vagyis az, hogy 25 százalék feletti legyen a beruházási ráta, amely egyaránt érinti a lakossági, a vállalati és az állami szektort. Nagy Márton szerint a magyar munkaerőpiac nagyon erősnek bizonyult a válság időszakában, mivel az uniós országokkal összevetve a magyar munkanélküliségi ráta alig emelkedett, a foglalkoztatottság szintje alig csökkent, a vállalatok megtartották a foglalkoztatottakat. A kormány bértámogatási programjának segítségével a vállalatok ki tudták termelni a bérköltségeket, nem bocsátottak el munkavállalót, ezért a foglalkoztatottság visszaemelése 4,6 millióra gyorsan bekövetkezhet. De nem ez a cél, hanem kétszer 50 ezer munkahelyet teremteni, 50 ezret azért, mert ennyit „pusztított el” a járvány, újabb 50 ezret pedig azért, hogy közel kerüljön az ország a teljes foglalkoztatottsághoz – mondta. A hitelmoratóriummal kapcsolatban Nagy Márton jelezte, komoly szakmai vita folyik a Pénzügyminisztérium, a Magyar Nemzeti Bank és a Bankszövetség bevonásával, szeptember végéig a jelenlegi formájában marad a hitelmoratórium, addig lehet gondolkodni a folytatáson. A miniszterelnök főtanácsadója szólt arról is, hogy a gazdaság újraindítása, a gazdaság teljesítményének növelése elsőbbséget élvez. Ha a gazdaság növekszik – az idén 6 százalék feletti lehet, jövőre is szép teljesítményre lehet számítani -, akkor kezdődhet az egyensúly helyreállítása. Megfogalmazása szerint ha hamarabb történne, az törékennyé tenné a gazdaság visszaépítését, az újraindítás sikerét.