tóth gabi
Hazánk is versenyez a 75. Nemzetközi Asztronautikai Kongresszus rendezési jogáért. Elon Musk, a világ leggazdagabb embere is Budapestre látogathat, ha nyerünk.
A világ űrfővárosa lehet Budapest 2024-ben. Hatezer űrkutató mellett Elon Musk vagy Jeff Bezos is ellátogathat hazánkba 3 év múlva, amennyiben Budapest nyeri el a világ legnagyobb globális űreseményének, a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszus (IAC) megrendezési jogát.
A kongresszust szervező Nemzetközi Asztronautikai Szövetség (IAF) ügyvezető igazgatója, Christian Feichtinger a hazánkban tett háromnapos látogatás során megfelőnek találta a rendezvény helyszínét és az eddigi előkészületeket. Sikeres pályázat esetén a Külgazdasági és Külügyminisztérium által is támogatott rendezvénynek a főváros adhat otthont 2024 őszén. Végső döntés idén október 29-én várható.
„A 75. Nemzetközi Asztronautikai Kongresszus megrendezési jogáért Magyarország erős, kiegyensúlyozott, de éles versenyben van Ausztráliával, Brazíliával, Olaszországgal és Spanyolországgal” – tájékoztatta a Ripostot a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) alelnöke, Bacsárdi László. Az első megmérettetésen sikerrel túljutó pályázatot a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT), a CongressLine Kft. és a HUNGEXPO konzorciuma közösen adta be.
Amennyiben a budapesti pályázat lesz a befutó, úgy 2024. szeptember 30. és október 4. között Budapesten gyűlhetnek össze a világ űrügynökségeinek és legnagyobb űripari vállalkozásainak vezetői.
A rendezvényen várhatóan olyan „űrhírességek” is előadást tartanak, mint Elon Musk, amerikai mérnök, vállalkozó és multimilliárdos innovátor, vagy Jeff Bezos, a szintén amerikai üzleti mágnás, elemző és befektető, az amazon.com alapítója. A kongresszus megrendezésével a globális űrszektor figyelme nem csak 2024-ben, de már az azt megelőző évek során is hazánk felé fordul, ami további lökést ad a szakterület fejlődéséhez – nyilatkozta lapunknak a Magyar Asztronautikai Társaság (MANT) alelnöke, Bacsárdi László.
A MANT-nak több célja is van
A MANT az űrkutatás iránt érdeklődő és az űrtevékenységgel aktívan foglalkozó hazai szakembereket tömöríti. Legfontosabb célkitűzései: - terjeszteni az űrhajózási-űrkutatási ismereteket - egységes magyar szaknyelv kialakítása az asztronautikában - foglalkozni az ifjúsággal, és erősíteni azt az elvet, hogy az űrtan nem csak az űrhajózást jelenti, hanem jelen van mindennapi életünkben: a katasztrófa-előrejelzéstől kezdve a termésbecslésen és a műholdas helymeghatározáson át az orvos- és jogtudományig egyaránt. További információk a Társaságról: https://www.mant.hu/
Forrás: MANT sajtóközlemény