kulcsár edina
Elméletben már nem lehetne műanyagban ételt házhoz szállítani. A gyakorlat azonban merőben más.
A Metropol egy négyfős családi ebéd mennyiségét rendelte meg különböző éttermek kínálatából. Arra voltak kíváncsiak, hogy másfél héttel az új szabály bevezetése után, mennyire álltak át a papír vagy éppen fa alapanyagú eszközök használatára az éttermek?
A szabály szerint új, egyszer használatos műanyag szállítmányt rendelni és árusítani tilos, azonban az üzletekben, étkezdékben található eszközöket még el lehet használni.
4 étterem közül 3-ban egyáltalán nem használnak még alternatív megoldásokat, továbbra is műanyagban szállítanak. Ráadásul a levesek, pörköltek, szaftosabb ételek kiszállításánál még nejlonzacskóval is becsomagolva hozzák a futárok az ételt.
„Nem tudom, nálunk hogyan fogják megoldani a műanyagmentes dobozolást, én még papírtányérokat se láttam az étteremben, egyelőre a műanyagokat szórjuk ki” – mondta el a Metropol kérdésére egy fiatal ételfutár, István.
A multiéttermeknél már elkezdtek átállni a papírpohár használatára.
„Nem az átázással van a probléma, hanem azzal, hogy ha a pohár fedője is papír, akkor könnyebben kiborul az ital, viszont már nem lehet körbe fóliázni műanyagba, így néha kifolyik a táskámban” – árulta el Ádám, a netpincéres ételfutár.
Egyetlen hely volt, ahol a levest egy papíralapú pohárban hozták. Ennek apropóján utánajártak egy közkedvelt legendának, amely szerint azért rossz a papírpohár, mert könnyen átázik. Vekkerrel mérték, hogy a cukkini leves meddig bírja papírtárolóban. Teltek a percek, majd az órák, de egyáltalán nem ázott át. Sőt, még eldöntve is fotózták, és egy csepp sem folyt ki belőle, pedig 4 dl leves várta, hogy kiborulhasson. Annyira jól vizsgázott a papír, hogy akár még azt is bevállalhatjuk, hogy a maradék levest a hűtőbe tároljuk benne a vacsoráig.
Az új rendelet értelmében nem csak a vendéglátóhelyeken tűnik el a műanyag evőeszköz és az egyszerhasználatos ételhordó, a boltokból is kikopnak olyan eddig alap termékek, mint a műanyag- fültisztító pálcika, szívószál, parti pohár és tányérok. Az éttermekben valószínűleg áremelés várható, ugyanis a fa evőeszközök, vagy éppen a papír alapú ételhordók drágábbak, mint az eddig használt műanyagok, és az árukat ki kell valahogy termelni a fővárosi tulajdonosok szerint.