Létrehozva: 2021.06.08.

Ezentúl jobban tudnak kommunikálni a siket és nagyothalló emberek – ez az oka

Javulnak az esélyei a siket és nagyothalló embereknek az oktatás és munkavállalás terén!

Megszavazta kedden a parlament a magyar jelnyelv használatáról szóló 2009. évi CXXV. törvény módosítását, amelyet Dr. Tapolczai Gergely siket képviselő, a SINOSZ elnökségi tagja nyújtott be a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége által előkészített szakmai anyag alapján, az EMMI szociális ügyekért felelős államtitkárságának együttműködésével.

Dr. Kósa Ádám Európai Parlamenti Képviselő a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége elnöke
Fotó: Markovics Gábor / Ripost

A 2022. január 1-től hatályba lépő módosítás előrelépés a siket és nagyothalló tanulók oktatáshoz való hozzáférésében és a foglalkoztatás területén elérhető jelnyelvi tolmácsszolgáltatás biztosítása által.

A törvénymódosítás új eleme, hogy tolmácsot lehet bevonni az óvodákban, az integrált oktatásban, ill. a siketvak tanulóknak is. Az óvodai nevelésben évi 150, általános iskolában, gimnáziumban, szakképző intézményben tanévenként 300 óra; a nappali felsőoktatásban és a levelező képzésben szemeszterenként 150, ill. 100 óra speciális tolmácsolási órakeret biztosított.

A módosítás kedvezően érinti a felnőttképzésben részt vevő siket és nagyothalló személyeket, mivel a képzésük 40%-ában igényelhetnek jelnyelvi tolmácsot. A speciális kommunikációs rendszereket használó és a siketvak személyeknek évi 30 óra térítésmentes jelnyelvi tolmácsszolgáltatást biztosít – közölte a szövetség.

Fontos változás, hogy a foglalkoztatottként és a vállalkozóként dolgozó hallássérült személyeknek évenként 50 óra ingyenes jelnyelvi tolmácsszolgáltatás jár.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek