tóth gabi
Magyarországon közel 6500 gyógyszerész dolgozik gyógyszertárakban. Rájuk gondolunk ma, az Országos Patika Napon. Dr. Kőhegyi Judit, a hódmezővásárhelyi Zrínyi utcai Gyógyszertár szakgyógyszerésze arról is beszélt a Ripost-nak, hogyan hat a Covid a gyógyszerészekre.
Ma van a XVIII. Országos Patika Nap, amelynek az a célja, hogy felhívja a figyelmet a gyógyszerészek felelősségteljes munkájára és erősítse a gyógyszerész és beteg közötti kapcsolatot. Dr. Kőhegyi Judit, a hódmezővásárhelyi Zrínyi utcai Gyógyszertár vezetője arról mesélt a Ripost-nak, mi jellemezte ezt a jeles napot a járvány előtt és mire számíthatnak idén a patikába betérő betegek. A szakember arra is választ ad, hogyan hat a Covid a gyógyszerészekre.
Az utóbbi években a Magyar Gyógyszerész Kamara egy népegészségügyi programot indított el az Országos Patika Nap alkalmából. Ennek mindig volt egy témája, mint például a felső légúti megbetegedések megelőzése, a gyógyszerész szerepe az allergiás megbetegedésekben vagy a felelős gyógyszerhasználat.
„Betegeink ilyenkor be is hozhatják a gyógyszereiket, mi pedig ellenőriztük a kis házi patikájukat és a lejárt gyógyszerekre is felhívjuk a figyelmet.”
A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a gyógyszerek veszélyes hulladéknak minősülnek, ezért nem szabad kidobni azokat otthon, hanem vissza kell vinni őket a patikába. Az Országos Patika Napnak minden évben van egy mottója. Az idén a kamara ezt választotta:
„A betegeink egészsége a mi hivatásunk”.
-Ez azonban nem csak erre az egy napra vonatkozik. Mi nap mint nap eszerint végezzük a hivatásunkat, hiszen ez a gyógyszerész szakma alapja – fogalmaz Kőhegyi Judit.
Korábban, szervezett formában akár iskolások is meglátogathatták a patikákat, hogy betekintést nyerjenek a gyógyszerész szakma rejtelmeibe. „Bekukkanthattak a gyógyszertár hátsó részébe is, ahol a munkánkat végezzük. Láthatták, milyen felelősségteljes munkát végeznek a patikusok és a laboratóriumokban azokat a szigorú követelményeket, amelyeknek megfelelve készítjük például a krémeket vagy kúpokat” – meséli a szakgyógyszerész. Az Országos Patika Nap alkalmából ezen a napon ingyenes vércukor szint-, koleszterin szint-, és vérnyomásmérést biztosítottak a gyógyszertárak a betegek számára, valamint tanácsadást és tájékoztatást nyújtottak.
A koronavírus-járvány idén még nem teszi lehetővé, hogy olyan nagyszabású patika napot rendezzenek országosan, mint ahogy a korábbi években szokássá vált, de a betegeket ugyanolyan szeretettel várják a gyógyszerészek és szakdolgozók, akik tudásuk legjavát adva betegeiknek továbbra is ingyenesen adnak tanácsokat és tájékoztatást az év minden napján.
„A Covid-járvány alatt sok beteg érkezett hozzánk például felső légúti panaszokkal, allergiával, bőrgyógyászati problémával. Amennyiben a gyógyszerészeti kompetencia lehetőséget adott rá, vény nélküli készítményeket ajánlottunk nekik. Természetesen, ha a beteg már orvosi ellátást igényelt, akkor a megfelelő szakemberhez irányítottuk” – hangsúlyozza a szakmember. Hozzáteszi, a járvány óta nagyon sokan fordulnak hozzájuk, de ők a nap 24 órájában a betegek rendelkezésére állnak.
„A Covid rávilágított arra, hogy a gyógyszerészek miben lehetnek az emberek segítségére és arra is, hogy az egészségügyi ellátórendszer része vagyunk. Az emberek egyre inkább el tudnak minket helyezni ebben a rendszerben. Rájöttek, hogy a gyógyszertárban mit lehet kérdezni, miben tudunk a segítségükre lenni. Kiváló a kapcsolatunk a háziorvosainkkal is, napi kapcsolatban vagyunk velük. Ez megmutatkozott a járvány alatt is, hiszen a folyamatos telefonos kapcsolattartás lehetővé tette a gördülékeny gyógyszerellátást” – mondja Kőhegyi Judit.