tóth gabi
Aki beoltatta magát és tudni szeretné, hogy működik-e az oltás, annak van lehetősége megvizsgáltatni magát. Így lehet ellenőrizni a védettséget!
Rohamtempóban oltanak, egyre több a beoltott ember és ezzel együtt egyre többen kíváncsiak arra, hogy mennyire véd az oltás. Létezik olyan teszt, ami a védettséget ki tudja mutatni. Az általános adatokat és statisztikákat rendszeresen közlik a gyártók, de mivel ez egyénenként eltérő lehet, mindenki a saját eredményére kíváncsi.
A gyógyszertári gyorstesztek nem alkalmasak az oltás után védettségi szint mérésére.
„Az ellenanyag gyorstesztek nem adnak információt arról, hogy a vérben milyen mennyiségű úgynevezett blokkoló antitest termelődött, azaz kialakult-e a védettség, megfelelő-e az immunválasz. „ - írja az Affidea Magyarország.
Ezek a tesztek a lehetséges fertőzést mutatják ki és azt, hogy a betegség mely szakaszában járhat a beteg.
A védettséget csak labortechnikával lehet igazolni – hangsúlyozzák. Ez a vizsgálat a vénás vérből történik. A levett vért laborban elemzik és abból határozzák meg a Covid-19 vírus S tüskefehérje ellen termelt antitestek mennyiségét.
Megtudtuk: az 50 Au és 1 U közötti érték esetén megfelelő a védettség.
A szakemberek szerint a betegség után érdemes várni legalább 2 hetet a teszt elvégzése előtt. Oltás után is azt javasolják, hogy 2-3 hetet várjunk, mielőtt ellenanyagszint-mérésre megyünk.
Müller Cecília országos tisztifőorvos hangsúlyozta: az oltás életet ment. Mindez azért is fontos, mert a járvány a világon nagyon erőteljesen erősödik. Európában a harmadik hullám leszálló szakaszában vagyunk – tette hozzá. Mindez a védőoltásoknak és a szabályok betartásának köszönhető.Most már rendelkezésre áll a védőoltásoknak az a mennyisége, hogy mindenki megkapja az oltást. Fontos, hogy a vakcina beadását követően nem rögtön alakul ki a védettség.