tóth gabi
Kollégánk dísztávirattal búcsúzott a közel kétszáz éves rendszertől.
A Magyar Posta a mai nappal kivezeti 174 éves szolgáltatását, a táviratot. A Metropol munkatársa még utoljára édesanyját köszöntötte anyák napi dísztávirattal.
A távirat egy rövid szöveges üzenet, melyet a posta meghatározott időn belül kézbesített a címzettnek. Az egyszerű levéltávirat mellett népszerű volt az úgynevezett dísztávirat is, amikor a feladó a rövid szöveges üzenet mellett képet, rajzot vagy fényképet is küldhetett a feladónak.
„A fiatalok SMS-t küldenek, az idősebbek pedig képeslapot. A távirat fölött eljárt az idő, nálunk is utoljára egy hónapja adtak fel egyet születésnap alkalmából” – mesélte kollégánknak az egyik bevásárló központ postai alkalmazottja. „A járvány alatt sajnos megnőtt a gyásztáviratok száma, hiszen személyesen sokan nem tudtak elmenni a temetésre a hatályos rendelkezések miatt” – kapcsolódott be a beszélgetésbe kolléganője.
Az egyik utolsó távirati blankettát kollégánk töltötte ki édesanyjának címezve, a hétvégi anyák napjára. A kézzel töltött formanyomtatvány szövegét aztán számítógépes rendszerben továbbították. Egy dísztávirat egyébként 3-4 ezer forintba került.
Éva még mindig őrzi otthon az esküvői táviratokat annak ellenére, hogy már elvált.
Ettől még szép emlékeket idéz fel minden egyes sor olyan emberekről, akik közül sokan már nincsenek közöttünk. Ezeket a kedves, szívmelegítő sorokat az unokáimnak is szívesen mutatom majd meg. Gyakorlatilag valamennyi olyan értékes, mint egy bélyeggyűjtemény
– mondta.
Ezt jelentette a szövegközi STOP Eleinte a STOP szót azért kellett használni a szövegben, hogy a címzett tudja, mikor ért véget egy adott mondat. A távirat drága volt, a feladó szavanként fizetett, ezért jól kellett gazdálkodni a betűkkel.