tóth gabi
A vírus lecsengése után várhatóan adott időközönként újrafertőzik majd az embereket a mutáns koronavírus-törzsek – figyelmeztet egy brit tudós.
Paul Hunter, a kelet-angliai egyetem orvosprofesszora szerint a járvány visszahúzódása után is megjelennek majd a koronavírus változatai, újrafertőződés jöhet, de már nem mindegyik ad okot az aggodalomra – írja a The Sun.
Az Egészségügyi Világszervezet jelenleg három „aggályos” koronavírus változatot azonosított, amelyek, ha dominánssá válnak, jelentős közegészségügyi következményekkel járhatnak. Ide tartozik a kent-i változat – amely felgyorsítja a vírus átvitelt –, valamint a dél-afrikai és a brazil variánsok. Utóbbi kettőnél a szakértők attól tartanak, hogy ellenállóbbak lehetnek az oltásokkal szemben – derül ki a The Sun összefoglalójából.
Hunter professzor a BBC Radio 4 Today című műsorában azt is elmondta, nyilvánvaló, hogy új változatok alakulnak ki, amelyek elterjednek és dominánssá válnak, de sok új variáns egyszerűen kihal. „… Ismerjük ezt más emberi koronavírusokról is, amelyek évtizedek, ha csak nem évszázadok óta velünk vannak. Tudjuk, hogy ezek a vírusok fokozatosan sodródnak.”
A professzor szerint nehéz megjósolni, hogy a vírus hogyan mutálódik, de hangsúlyozta, hogy a jövőbeni törzsek valószínűleg nem okoznak majd súlyos betegségeket.
S hogy mire készüljünk egy esetleges újrafertőződés kapcsán?
„A tudósok arra számítanak, hogy átlagosan 2-4 évente újrafertőződünk ugyanazzal a vírussal. Ez viszont nem jelenti azt, hogy több, nagyon súlyos betegségtől is tartanunk kellene” – idézi a The Sun a szakember szavait, aki hozzátette, fontosnak tartja, hogy szemmel tartsák a mutációkat, nehogy aláássák a vírus elleni küzdelmet.