kulcsár edina
A gyorsabban terjedő brit mutáns tünetei eltérőek lehetnek az eredeti koronavírusétól, de érdemes őket figyelni, és amint tapasztaljuk, azonnal lépni.
„Életmentő lehet az idő, ha megfertőződtünk az új mutációval” – emeli ki Dr. Mangó Gabriella. A gyöngyösi háziorvos több száz koronavírusos beteget kezelt már az elmúlt hónapokban, így sok tapasztalatot gyűjtött. Lapunknak elmondta: létfontosságú, hogy a beteg kezelése időben elkezdődjön.
„Ahogy megjelennek az első tünetek, vagy egyáltalán felmerül a koronavírus gyanúja, azonnal kezelni kell! Ne késlekedjünk tehát, jelentkezzünk azonnal a háziorvosunknál. Még a PCR-teszt eredményét – ami akár 3-4 nap is lehet – sem érdemes megvárni. Ez az egész betegség olyan, mint egy hegyoldalban legurított hordó. Megindul, megy, megy megy és nem tudjuk, milyen stádiumba jut el 3-4 nap múlva. Véleményem szerint inkább kezeljünk pár napig valakit feleslegesen, minthogy aztán késő legyen” – hangsúlyozza a doktornő.
A koronavírus brit mutációja nem csak gyorsabban terjed, a tünetei is eltérőek, illetve erősebbek. Több olyan tünet is van, ami ennél a variánsnál gyakoribb, mint a vuhaninál. Ilyenek a gyomrot és beleket érintő tünetek, mint a hasmenés, de akár a hányinger és a hányás, valamint a fejfájás, illetve több esetben fordul elő erős köhögés is.
Míg az eredeti koronavírus általában csak a betegség későbbi szakaszában okozott gyomorpanaszokat, valamint a tapasztalatok alapján a láz sem hirtelen alakult ki, hanem fokozatosan, és míg a legtöbb esetben nem volt túl magas, addig a brit mutációnál más a helyzet.
Jóval gyakoribb tünetek a köhögés, torokfájás, fáradtság, izomfájdalom, ízületi fájdalom. A koronavírus eredeti vírusa esetében ezek ritkábban fordultak elő.
És ami a legszembetűnőbb: jóval kevesebb esetben alakul ki a brit mutáció miatt ízlelés- és szaglásvesztés, illetve -torzulás, míg az eredeti vírus szinte minden esetben okozott ilyen problémákat – hol hosszabb, hol rövidebb ideg.