Meghosszabbították a szükségállapotot Csehország területén. A kormány a szükségállapot egy hónapos meghosszabbítását kérte, de az egész napos vita után a képviselők a kormányt kívülről támogató kommunista párt kompromisszumos javaslatát fogadták el.
Ennek alapján a tavaly október elején bevezetett szükségállapot, amelynek fenntartását a kormány a koronavírus-járvány elleni óvintézkedésekkel indokolta, még két hétig lesz érvényben.
Csehországban az utóbbi napokban ugyan gyengül a járvány, de a kormány egyelőre nem kíván enyhíteni a szigorú óvintézkedéseken, nehogy újra berobbanjon.
Szlovákiában PCR-tesztekkel 1 272 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az utóbbi 24 órában. A minták 14 százaléka lett pozitív – derül ki az Egészségügyi Információk Nemzeti Központja weboldalán közzétett adatokból.
Csütörtökön hatvan fertőzött hunyt el, a járvány kezdete óta már 9 373 ember életét követelte a gyilkos kór. Szlovákiában eddig csaknem 600 ezer embert oltottak be, csütörtökön 13 381 polgár kapta meg a védőoltást, írta az Ujszo.com. A betegség miatt 3 416 fertőzöttet kezelnek kórházban, 368 páciens szorul lélegeztetőgépre. Három napja még 3620 beteget ápoltak szlovákiai kórházakban.A járványellenes óvintézkedések esetleges lazítása húsvét után kerül terítékre. Eduard Heger (OĽaNO) megbízott egészségügy-miniszter pénteken kijelentette: a szakértők jelenleg arról tárgyalnak, hogyan lehet az életet Szlovákiában összhangba hozni a Covid-járvánnyal.
„Meg akarjuk őrizni a csökkenő tendenciát, ugyanakkor fokozatosan újra akarjuk indítani az életet is olyan formában, ahogy a világjárvány előtt ismertük” – mondta Heger. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kórházban kezelt páciensek száma továbbra is meghaladja a 3000 főt, ami miatt Szlovákia továbbra is fekete zónában van. A miniszter szerint emiatt húsvétig nem lenne értelme a lazításoknak.
Ha a helyzet javulni fog, még akkor is be kell tartani a 12 napos várakozási időt. A megbízott egészségügy-miniszter szerint csak így kerülhető el a „sokkreakció”. A jelenleg érvényes óvintézkedéseket megfelelőnek tartja.
Vladimír Krčméry orvosprofesszor, a trópusi betegségek szakértője emlékeztetett, hogy az óvintézkedések elsietett feloldása a környező országokban újabb járványhullámhoz vezetett. Hozzátette: további problémát jelentenek a vírus új változatai, amelyekről továbbra sincs elég ismeretünk.
„Amennyiben betartjuk az óvintézkedéseket, és a csökkenő tendencia folytatódni fog, talán átállhatunk a regionális szintű intézkedésekre. Ez attól függ, hogyan fogunk viselkedni a húsvéti ünnepek alatt. Ha a számok ismét nőni kezdenek, meg kell fontolnunk, hogy más óvintézkedéseket vezetünk be” – fűzte hozzá Elena Prokopová, az egészségügyi tárca szakértője.
Hosszú vita után sikerült csütörtök este az uniós állam- és kormányfőkkel megállapodni abban, hogy az unión belüli vakcinaelosztásnak vissza kell térnie az eredeti szolidáris, lakosság arányos elosztási elvhez – jelentette ki Sebastian Kurz osztrák kancellár pénteken újságírók előtt Bécsben.
Az osztrák kancellár elmondta, a tagállami vezetők egyharmada vehemensen kiállt amellett, hogy a vakcinaelosztás egyenlőtlenségeit mielőbb meg kell szüntetni, ha tartani akarják a kitűzött célt, miszerint nyárra el kell érni az unió lakosságának 70 százalékos átoltottságát.
Kurz hozzátette: bízik abban, hogy abból a plusz tízmillió adag Pfizer-BioNTech vakcinából, melynek az unióba történő leszállítását a gyártó a második negyedévre előrehozta, Ausztria is kap. Az, hogy konkrétan mekkora adag jut az egyes országoknak, még tárgyalások kérdése, de mindenképp jó és szolidáris kompromisszumnak kell születnie - mondta sajtótájékoztatóján az osztrák kancellár.