kulcsár edina
Leesett az első hó az országban, és egyből törnek az autók, Budapest környékén, de vidéken is egyre több a baleset. A magyar autósok el vannak szokva a hótól, sokan későn kapcsolnak és tetetnek téli gumit a kocsira, de a rutin, az óvatosság is hiányzik, valamint túlságosan bízunk az új technikákban: ez lehet az oka, az évről évre tapasztalható téli baleseteknek- mondta el lapunknak Horváth Csaba, az Autómentők Magyarországi Szakmai Szövetségének elnöke.
Horváth Csaba, az Autómentők Magyarországi Szakmai Szövetségének elnöke 33 éve irányítja Letenye térségében az utak takarítását, és a járművek mentését.
Elmondása szerint a legmegdöbbentőbb számára az, hogy az emberek még mindig nem értik meg, hogy bizony van az az ítéletidő, mikor egyszerűen csak otthon kellene maradni.
„A térségben akkora hó volt múlt héten, hogy nyitó ekével túrtuk. Aki itt, Zala megyében él, annak már illene tudni, hogy mit jelent, ha erősen havazik. Ennek ellenére hétvégén egy idős bácsit kellett mentenünk, aki Nemzeti Sportért indult el Nagykanizsára, mert a letenyei boltban nem volt. Egy házaspárt is menteni kellett, ők kocsonyáért akartak átugrani a szomszéd faluba a nő anyósához. Egy srácot a barátnőjével pedig a Bakonyban kellett kimenteni. A fiú havat nézni vitte a lányt. Ők mind felelőtlen emberek. Ugyanis míg őket mentjük, addig nem halad az utak takarítása, vagy nem tudunk egy mentőnek segíteni”- emelte ki a szakember arra a kérdésre, hogy miből fakad a legtöbb elakadás, baleset.
Horváth Csaba azt is elmondta, tapasztalatai szerint ugyan az autósok 80%-a már használ téli gumit, de későn kapcsol: akkor rohannak sokan érte, mikor már leesett az első hó.
A szakember szerint még ennél is nagyobb gond, hogy rutin nélkül, és a technikára bízva magunkat vezetünk.
„Az új autók többsége el van már látva kipörgésgátlóval, menetstabilizátorral, mindenféle új technikával, ami jó, de az gond, ha túlságosan bízunk ezekben. A rutint ezek nem pótolják. Márpedig kevés magyarnak van rutinja a havas utakon, hiszen az elmúlt években egyre ritkábban esik. Vezetéstechnikai tréningek ugyan vannak, de drágák, sokan nem élnek vele. Így a legfontosabb, hogy mindig mérlegeljünk: egyáltalán muszáj-e elindulnunk, ha igen, muszáj-e autóval, vezessünk inkább lassabban és megfontoltabban. Mindenkit hazavárnak” – zárta gondolatait a szakember.