kulcsár edina
Valaki jó ötletnek tarthatta, hogy kedvenc kaktuszát elültette a Pilis szikláin, de nagyon rosszat tett vele.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park szakembereinek 2017-ben tűnt fel, hogy oda nem való faj került a domboldalra, és lassan kiszorítja az őshonos növényzetet. Aki elültette, érthetett is hozzá, mert a melegebb déli oldalon keresett neki helyet, ahol a növény vidáman átvészelte a ma már csöppet sem zord teleket. 13 kaktuszfaj szaporodik ott, a gömbös és oszlopos növekedésűek nem túlságosan terjedtek, de a fügekaktusz fajok minden letört szárdarabja legyökerezett és a sziklákon lejjebb csúszva újabb telepeket növesztett, kiszorítva az értékes sziklagyep őshonos növényfajait – írják a nemzeti park honlapján.
A park munkatársai időről időre megpróbálja kaktuszmentesíteni a Pilis szirtjeit, amihez időnként kötélbiztosítás, sziklamászó felszerelés is kell.
„Komoly tapasztalatokat szereztünk a mindenen átszúró tüskékről és a kaktuszok rejtőző képességéről” – írják. Egy-egy, akár tízszer átnézett területet kicsit más szögből átvizsgálva újabb, sokszor egészen kicsiny, 1-2 centiméteres egyedekre bukkantak.
Ha nem gondoskodnának időről időre a kaktusztelepek felszámolásáról, hamarosan tüskés növények fogadnák a kirándulókat is a Pilisben.
A szakemberek figyelmeztetnek: dísznövényeket ne ültessünk, kerti hulladékot ne szórjunk szét a természetben, óriási károkat okozhatunk vele!