tóth gabi
Az elhunytak 4-7 százalékának nem volt semmilyen ismert alapbetegsége.
Mivel nem lehet tudni, hogy kinél milyen lefolyású lesz a megbetegedés, mindenkinek be kell tartania a védelmi intézkedéseket – mondta az Operatív törzs sajtótájékoztatóján Müller Cecília.
Azt is elárulta mi a pontos feltétele annak, hogy egy elhunytat a koronavírus áldozatának minősítsenek.
„A kiállított dokumentumban minden esetben fel kell tüntetni a halál közvetlen okát, az elhunyt alap- és társbetegeségeit. Magyarországon mindenkit a koronavírusban elhunytak közé sorolnak, akinél bármikor regisztrálták a fertőzést laboratóriumi vizsgálattal. Az elhunytak 4-7 százalékánál semmilyen alap- vagy kísérő betegség nem lelhető fel, az ő esetükben a halál okaként a koronavírust jelölik meg” – ismertette.
Ez azt jelenti, hogy a koronavírus-járvány kezdete óta összesen elhunyt 3190 betegnek csupán a töredékének esetében biztos, hogy maga a koronavírus, és nem valamilyen alapbetegség okozta a halált.
Vasárnapra újabb 4238 magyar állampolgárnál igazolták a koronavírus-fertőzést, 107 beteg elhunyt a kormányzati tájékoztató oldal közlése szerint. Soha még ilyen sok – 28 715 darab -tesztet nem végeztek el egy nap alatt, ezek 14,76 százaléka bizonyult pozitívnak.
Elhunyt 107 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 3097 főre emelkedett, 31 599 -en pedig már meggyógyultak a kormányzati tájékoztató oldal friss adatai szerint.
Az aktív fertőzöttek száma 106 265 fő.
Az aktív fertőzöttek 24 százaléka, az elhunytak 26 százaléka, a gyógyultak 27 százaléka budapesti.
7013 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 569-en vannak lélegeztetőgépen.
Rekordszámú, 28 715 tesztre került sor egy nap alatt, amelyek 14,76 százaléka bizonyult pozitívnak, ami még mindig több mint háromszorosa a WHO ajánlásának, ugyanakkor lényegesen kedvezőbb, mint az elmúlt napok 20 vagy akár 30 százalék fölötti pozitivitási aránya.
A 46. heti mérések szerint a koronavírus szennyvízben mért koncentrációja Debrecenben emelkedő tendenciát mutat, Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Salgótarjánban, Székesfehérváron és Szolnokon pedig emelkedett – ismerteti a friss eredményeket a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) a honlapján.
A koronavírus szennyvízben mért koncentrációja a 46. heti adatok alapján Debrecenben emelkedő tendenciát mutat, míg több városban, így Kecskeméten, Miskolcon, Nyíregyházán, Salgótarjánban, Székesfehérváron és Szolnokon emelkedett.
A változás tendenciája többnyire stagnáló, a mérsékelt koncentrációt mutató településeken is – derül ki a friss adatokból.
A szennyvíz vizsgálata mindazokról információt szolgáltat, akik ürítik a kórokozó örökítőanyagát, a tünetekkel rendelkező fertőzöttek mellett, a tünetmentes és gyenge tünetes fertőzöttek számáról is – írja az NNK.
Az NNK vizsgálatai megerősítik, hogy a koronavírus jelenléte továbbra is elterjedt az ország egész területén.
A szennyvízvizsgálatok eredményei és a megnőtt pozitív esetszámok azt mutatják, hogy nagyon fontos továbbra is a fegyelmezett magatartás és a járványügyi szabályok betartása – figyelmeztet az NNK.
Mit tegyünk?