tóth gabi
Nemcsak vesét kapott Birszki János, hanem egy új életet is: végre megint dolgozhat, csinálhat programokat a családjával, és nem a dialízisek menetrendje szabja meg a napjait. Ő az ötezredik beteg, aki új vesét kapott a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján. Az intézmény világviszonylatban is élen jár a szervátültetéseket illetően.
Újra teljes életet élhet Birszki János, az a férfi, aki az ötezredik vesét kapta meg a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján. Az 52 éves férfi magasvérnyomás okozta veseelégtelenségben szenvedett. Február 9-én műtötték és 12 nap után már haza is engedték, tegnap kontrollra tért vissza és nyilatkozott a Ripost-nak.
„Gyökeresen megváltozott az életem a műtét óta„ – mondta.
„Két és fél évig jártam dialízisre, gyakorlatilag arról szólt az életem. Minden héten háromszor vettem részt kezeléseken, utána mindig rosszul voltam. Amikor nem kellett kezelésre menni, egész nap arra gondoltam, hogy másnap megint mennem kell.
Nem tudtam dolgozni, nem mozdulhattam ki hosszabb ideig. Két gyermekem van, nem tudtunk egy családi kirándulást, közös programot tervezni. Nagyon vártam, hogy vesét kaphassak, és most érzem csak igazán, milyen sok dologtól megfosztott az, hogy dialízisre kellett járni, ami viszont addig is életmentő volt számomra.”
A vese, amit János kapott, repülővel érkezett Magyarországra az Eurotransplant segítségével, 17 óra alatt érkezett a donortól a beteghez lefagyasztva, és 30 perc alatt ültették be – tájékoztatott dr. Kóbori László, a klinika igazgatója.
„A nyolc európai ország nyolcvan transzplantációs centrumát tömörítő Eurotransplanton belül a Semmelweis Egyetem három szerv vonatkozásában is kiemelkedő„ – jelentette be dr. Merkely Béla rektor, a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika igazgatója. A Transzplantációs és Sebészeti Klinikán tavaly 130 nem élődonoros veseátültetést végeztek, ezzel a Semmelweis Egyetem a második helyen végzett az Eurotransplant legfrissebb listáján, egyetlen műtéttel elmaradva az elsőtől. A szívtranszplantációk terén évek óta a 2. helyen áll az egyetem, tavaly 64 szívátültetés volt. Az elvégzett közel 80 májtranszplantációval szintén második az egyetem az Eurotransplanthoz tartozó centrumok közül.
„Ezek óriási számok, nagyszerű eredmények, ugyanakkor ez nem verseny, hanem küzdelem a minőségi életért” – értékelte dr. Bódis Ferenc, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára.
„ Ezek az eredmények azt mutatják, hogy mi itt, Magyarországon jó kezekben vagyunk.„
Egy sikeres szervátültetés mögött mintegy 100 egészségügyi dolgozó – 30-35 orvos és 60-70 szakdolgozó – áldozatos munkája áll. Magyarországon tavaly 180 agyhalott donorból 543 szervet távolítottak el és 30 élődonor ajánlotta fel veséjét. Egy donor 31 életévet jelent, vagyis az eltávolított szervei ennyi évvel hosszabbítják meg azoknak az életét, akik ezeket megkapják. Tehát tavaly 5544 életévet adtak a hazai betegeknek. Átlagosan 24 óra 20 perc telik el az első telefonhívástól az utolsó varrásig. Mire az adott beteghez eljut a szerv, mintegy 500 telefonhívást bonyolítanak le és mintegy 100-120 ember összehangolt munkája szükséges hozzá. Külföldről tavaly 71 szerv érkezett hazánkba, összesen 440 szervátültetés történt Magyarországon, közben 612 új beteg került transzplantációs várólistára.
„Remélem, hogy a tüdőátültetések száma is eléri egyszer az ötezres nagyságrendet” - mondta dr. Rényi-Vámos Ferenc, az Országos Onkológiai Intézet Mellkasi Központ és a Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinika vezetője. Ez az eljárás még viszonylag új, az első tüdőtranszplantációt 2015-ben végezték el Magyarországon, tavaly 18 beteg kapott új tüdőt.