tóth gabi
Miközben Kínából apokaliptikus képek érkeznek, és már 41 halottról szólnak a hírek az új koronavírus miatt, Magyarországon nincs ok a pánikra. De mégis, sokan félnek: gyanakodnak a kínai piacokon, éttermekben, sokan a Kínából rendelt csomagokat is fertőtlenítik… Miközben a szokványos influenza évente 2-3 ezer ember halálát okozza a szövődmények miatt, a kínai koronavírus sokkal kevésbé veszélyes.
Arról érdeklődnek a kőbányai anyukák az interneten, hogy az óvódás gyerekeik veszélyben vannak-e? Hiszen a környéken sok kínai él, sok csoportban van 4-5 kínai gyerek. Ha az ő családjukhoz rokonok, barátok jönnek most, a kínai Holdújévkor, amikor 100 milliók indulnak útnak, akkor hozhatják a vírust is. Megkérdeztünk környéken élő anyukákat, sokukban felmerült ez a dilemma, és nem érzik elégnek és megnyugtatónak a tanácsot, hogy mosson mindenki kezet…
„Fertőtlenítettem a Kínából rendelt virágtartót”
Mások nem az emberektől, hanem a Kínából érkező csomagoktól tartanak. „Én, biztos, ami biztos, fertőtlenítettem a Kínából interneten rendelt virágtartómat” – mondta lapunknak a budapesti édesanya, Szofi. „Antibakteriális kendővel és Domestosszal nagyon alaposan eltörölgettem, mert jobb az óvatosság. Megnéztem a csomagküldő térképén, merre járt, és fél Kínán átszállították…”
Ugyanakkor a külügyi szóvivő, Menczer Tamás a Facebookon azt tette közzé: „a Kínából érkező csomagok esetén nincs szükség óvintézkedésre, külön fertőtlenítésre, a csomagok nem fertőznek.”
Már nagyon sokan rettegnek nálunk is: van, aki a kínai boltokat, éttermeket kerüli, van, aki a budapesti Tigris piacot, és az is aggódik, aki szállodában dolgozik a kínai turisták jelenléte miatt. Van-e okunk félni?
A magyar hatóságok szerint egyelőre semmiképp.
„A koronavírusnak nincs magyar érintettje” – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Menczer Tamás külügyi szóvivő facebookos gyorstájékoztatója szerint két beteget kellett megvizsgálni, de kiderült, hogy egyiküknél sem a koronavírusról volt szó. Hozzáteszi: a magyar Nemzeti Népegészségügyi Központ és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is megerősítette: nincs szükség különleges óvintézkedésekre, még a repülőtereken sem, de a hatóságok felkészültek. Mint írja, a vírus terjedése ellen a gyakori kézmosást, a higiéniai eljárások szigorú betartását javasolták.
„Mi is figyeljük a járvány terjedését” – mondta az M1 híradójában Jakab Ferenc, a Pécsi Egyetem virológiai kutatócsoportjának vezetője. Azt, hogy Magyarországra eljuthat-e, nem lehet megjósolni a szakember szerint. Megerősítette: a kínai koronavírus cseppfertőzéssel terjed, elég egy tüsszentés egy metrókocsiban, és tovaterjed.
5 embert kezelnek skóciai kórházakban, egyet pedig Írországban a tüdőgyulladást okozó új koronavírusra jellemző fertőzési tünetekkel. Az érintettek az elmúlt négy hétben jártak a kínai Vuhan tartományban, ahol a járvány kitört. A római Fiumicino reptéren egy egészségügyi stáb átvizsgálta a Vuhanból érkező gép mind a 200 utasát, de gyanús esetet nem találtak.
Franciaországban péntek estére már három beteget kezelnek a koronavírus okozta megbetegedés miatt.
Kedden ért haza a román filharmonikus zenekar kínai körútjáról. Mivel a közép-kínai Vuhan városban is koncerteztek, a temesvári zenészeket azonnal orvosi kivizsgálásra küldték. Igaz, december 3-án jártak a városban, de az igazgató elővigyázatosságból elrendelte a karantént. A román filharmónia aradi, nagyváradi, kolozsvári és brassói tagjai esetében nem tudni, hogy volt-e valamilyen intézkedés.
Már a kínai nagy falat is lezárták, 14 többmilliós közép-kínai városban vezettek be közlekedési zárlatot, 3 város karantén alatt van. Vuhan tartományban markolók százait vezényelték: egy hét alatt felhúznak egy ezerfős kórházat.
Bezártak az oktatási intézmények, elhalasztják a sportmérkőzéseket is. Sokkoló videók jelentek meg, ahogy vegyvédelmi ruhába öltözött hatóságiak szedik össze az összeesett embereket az utcákon.
A lezárt városokban fogyóban az élelmiszer és a fertőtlenítőszer. Kínában 1287 fertőzöttet diagnosztizáltak, a halálos áldozatok száma 41-re emelkedett.
Magyarországon arra figyelmeztetnek: az influenza sokkal több, 2-3 ezer halálos áldozatot követel egy átlagos szezonban, mint a hasonló új vírusok, hiszen ugyanúgy a gyengébb immunrendszerű, sérülékenyebb betegekre veszélyes, és a betegek ugyanúgy a szövődmények következtében halnak meg, nem a vírus közvetlen hatása miatt. Egy átlagos influenzaszezonban több százezren betegednek meg Magyarországon. Idén a 3. héten már 12 ezer, az előző hetinél 30 százalékkal több beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel.
A Kínába utazók számára a legfőbb tanács, hogy tartsák be a légúti megbetegedések megelőzésére szolgáló higiénés szabályokat. Mossanak gyakran kezet és kerüljék a beteg emberekkel, valamint az állatokkal történő kontaktust, az élő vagy levágott állatokat forgalmazó piacokat, az állatvásárokat – tanácsolja a Nemzeti Népegészségügyi Központ.
Kínában jelenleg a szezonális influenzavírusokkal is számolni kell, ezért az oda utazóknak javasolják az influenza elleni védőoltást. Ha az utazónál légúti tünetek jelentkeznek, fontos, hogy orvoshoz forduljon, és jelezze, hol járt.
Mi ez a koronavírus?
Az új kínai koronavírus a legendás SARS-vírus „testvére”. Az általa okozott betegség tünetei megfázásszerűek, így nagyon nehéz felismerni. Nagyon gyorsan tüdőgyulladást okoz, és az antibiotikumra nem reagál. Nehéz kezelni, és a legyengült szervezetű emberekre veszélyes – azokra, akik egyébként is betegek, ezért gyenge az immunrendszerük. Persze a vírussal megfertőződött emberek döntő többsége nem hal bele, de a betegség lefolyása, tünetei súlyosabbak, mint egy átlagos vírusfertőzésé.