tóth gabi
Az egész világ szorított, hogy sikerüljön a bangladesi sziámi ikrek, Rabia és Rukia szétválasztó műtétje. A Cselekvés a Kiszolgáltatottakért magyar orvoscsapata több világújdonságnak számító orvosi megoldást is kitalált a siker érdekében. Most már elmondhatjuk: mindkét kislány túlélte a szétválasztást, ami valóságos csoda! De kik azok, akik véghez vitték ezt a csodát?
Minden 2017 novemberében kezdődött, amikor a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány bangladesi missziójában dolgozó dr. Pataki Gergely plasztikai sebészt és csapatát megkeresték a helyi kollégák, valamint Taslima és Rafiqul Islam másfél éves lányaikkal, a fejüknél összenőtt sziámi ikrekkel, Rabiával és Rukiával. Az ikrek szétválasztását mindaddig senki nem vállalta, de az is világos volt, hogy összenőve nem élhetnek sokáig. Pataki Gergely és barátja, az alapítvány másik alapítója, dr. Csókay András idegsebész rendszeresen járt Bangladesbe és Nigériába gyógyítani.
Az alapítványnak addig 6 nagyobb plasztikai és rekonstrukciós sebészeti missziója volt Bangladesben, ennek során alkalmanként két héten át kora reggeltől késő estig műtéteket végeztek, elsősorban fejlődési rendellenességgel élőkön és égési sérülteken segítettek. Volt olyan év, amikor két hét alatt több mint 150 műtétet végeztek el. A két nagyszerű orvos ezek után nem mondhatott nemet a sziámi ikrek szüleinek. Néhány hónapon belül megszervezték a csapatot és kidolgozták, hogyan hajtható végre ez a világon egyedülálló műtét.
A 63 éves Csókay András eredeti szakmája építőmérnök. Mérnöki tanulmányai és tapasztalatai később hozzájárultak azoknak az új eljárásoknak a kifejlesztéséhez, amiket az idegsebészetben alkalmaz. Közel harminc éve gyógyít, nemzetközileg elismert idegsebész és agykutató, mégis minden munkanapját gyakorlással kezdi a boncteremben. 2013. augusztusa óta a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ idegsebészeti osztályának vezető főorvosa. Az ő nevéhez fűződik az éralagút-technika, ami alkalmas a súlyos traumás agyduzzadás kezelésére, az agyi érvarrás és egy új tumorkezelési technika. Tíz könyvet írt és két interjúkötet készült vele.
Feleségét, Altay Daniellát 16 éves korában ismerte meg, öt gyermekük született. Több interjúban elmondta: 1998. december 12-én, 42 éves korában következett be fordulat az életében. Akkor hallotta meg ima közben azt a belső hangot, ami teljesen megváltoztatta. Három gyermeke ezt követően született. A legkisebb, Marci 2014-ben, a tizedik születésnapján baleset áldozata lett: feltehetően egy epilepsziás roham során beleesett a kerti medencébe és vízbe fulladt. Ez a tragédia csak megerősítette a hitét.
Évek óta gyógyít jótékonysági alapon. Az éves szabadságát megosztja családja és a rászorulók között: a felét szeretteivel, a másik felét a misszióban tölti. Munkásságát Prima Primissima díjjal, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével és Semmelweis díjjal ismerték el.
Dr. Pataki Gergely mindent elért a szakmájában, amiről plasztikai sebészként álmodni lehet: a szakma legnevesebb művelőitől tanulhatott Brazíliában, majd Hollandiában és az Egyesült Államokban is járt hosszabb tanulmányúton. Öt nyelven beszél, a magyaron kívül németül, angolul, hollandul és portugálul. Itthon magánrendelőt nyitott, ahol az általa megálmodott környezetben prémium szolgáltatásokat biztosít, emellett gyermekeken végez helyreállító műtéteket a János kórházban.
Évek óta rendszeresen felkérik hazai és nemzetközi szépségversenyek zsűrijébe. A jószolgálat mindig is fontos volt számára: az egyetem elvégzése után a Máltai Szeretetszolgálatnál dolgozott önkéntesként, 2002-ben alapította a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítványt, 2010-ben alapította az ázsiai Bangladesben az első magyar alapítású plasztikai sebészeti missziót, ahol azóta főként rászoruló gyermekeken és nőkön segít rendszeresen helyreállító plasztikai sebészeti műtétekkel, de részt vesz az alapítvány afrikai missziójában is.
A kárpátaljai Hudák István a Honvéd kórházban annak az idegsebészeti osztálynak a főorvosa, amit Csókay András vezet. Egyedülálló szakmai tudásának köszönhetően gyakran hívják operálni külföldre, hogy speciális módszerével agyi ér-rendellenességgel élőkön segítsen. A műtétek során az éren át, az érpályán belülről eltömi a kóros területeket. Ez az úgynevezett endovaszkuláris módszer segített Rabia és Rukia fő agyi szállítóér-szakaszainak szétválasztásában.
Csókay Andrásnak imádkozás közben jutott eszébe, hogy kollégája módszerével minden eddiginél alacsonyabbra csökkenthető a szétválasztás kockázata. Felhívta őt, Hudák István pedig elkérte az ikrekről készült MR-felvételt. Majd még aznap visszahívta azzal: „szerintem menni fog.” Ma már tudjuk: ment!
Csapody Marcell a Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ Intenzív és Aneszteziológiai Osztályának osztályvezető főorvos-helyettese. Csókay Andrással egy pünkösdi csíksomlyói búcsún ismerkedett meg. Saját bevallása szerint nem tudta, mire vállalkozik, amikor a felkérésére elvállalta a bangladesi ikrek aneszteziológiai és intenzív terápiás ellátásának vezetését a végső szétválasztás alatt és az utána következő kulcsfontosságú időszakban.
Szakmai felkészültsége többször is az ikrek biztonságának zálogát jelentette. Rabia és Rukia többször is halálközeli állapotba került a műtét 33 órája alatt, de ezekből rendre sikerült kisegíteni őket. Csapody Marcell az elmúlt hónapokban nagyon jó barátságot között az ikrek édesapjával, Rafiqullal.
2017. november: a szülők és a bangladesi orvosok bemutatják az akkor másfél éves ikreket a Cselekvés a Kiszolgáltatottakért Alapítvány éppen bangladesi missziót teljesítő, Pataki Gergely vezette magyar orvoscsapatnak.
2018. február: Hudák István elvégzi az első endovaszkuláris műtétet a fő agyi szállítóér-szakaszok szétválasztására.
2018. augusztus: Hudák István elvégzi a második endovaszkuláris műtétet a fő agyi szállítóér-szakaszok szétválasztására.
2019. január: az ikrek Budapestre érkeznek a családjukkal, hogy a végleges koponyaszétválasztó operációhoz szükséges diagnosztikai és előkészítő vizsgálatok megtörténhessenek a speciális plasztikai sebészeti műtéttel. A műtétsorozat ezen szakasza összesen 44 plasztikai sebészeti beavatkozást jelentett.
2019. július: az ikrek visszautaznak családjukkal és az alapítvány vezető orvosaival Bangladesbe.
2019. augusztus 1-2.: a több mint 30 fős – idegsebészekből, plasztikai sebészekből és műtősökből álló – magyar csapat elvégzi a több mint 30 órás komplex végső szétválasztó műtétet.
2019. szeptember: elkezdődik az ikrek rehabilitációja, illetve a másodlagos rekonstrukciós műtétek.
Jelenleg mindkét kislány elhagyhatta az intenzív osztályt, ám még további műtétek várnak rájuk.
A Cselekvés Alapítvány csapata több olyan orvosi megoldást is kikísérletezett és használt, amelyek egyedülállóak a világon, és mind az orvostudomány, mind az emberiség sokat profitálhat belőlük.