kulcsár edina
Hihetetlen átalakulás zajlik a Városligetben. Millennium Háza néven nyílik meg az átfogó felújításon átesett egykori Olof Palme Ház. A rózsakerttel bővült épület október 26-tól interaktív kiállítással, századfordulós hangulatú kávéházzal várja a látogatókat. A Liget Budapest Projekt munkálatai jól haladnak, a tervek szerint 2023-ig az összes új intézményt átadják a megnövekedett és megújított zöldfelületű parkkal együtt.
Különleges kupolák alatt egy egzotikus világ kel majd életre vízesésekkel, cápaalagúttal és kishajó-útvonallal az állatkertben. Az utcáról is látni, hogy jól haladnak a munkálatok az állatkerti biodómnál, a négy kupolából három már elkészült. A pannon ősvadon egy fedett tér lesz, ahol a tízmillió évvel ezelőtti világot láthatjuk, amikor Budapest vidéke tengerpart volt, a budai hegyek, illetve a Börzsöny pedig szigetként emelkedett ki. Az épületben több tengeri és édesvízi akvárium épül.
A szerkezet maga 1505 tartószerkezeti acélrúdból és 539 szerkezeti csomópontból áll, ezek összesen 964 háromszögletű mezőt alkotnak. Ezekbe az egyenként 18-20 négyzetméteresmezőkbe háromrétegű speciális fóliapárnák kerülnek, ezek belsejébe pedig egy külön légkezelő rendszer fúj majd megfelelő nyomású levegőt. Ezen az energiahatékony burkolaton keresztül kapja majd a fényt az épület.
Újra régi pompájában áll az egykori Olof Palme ház, a felújított épület a Millennium Házaként kezd új életet.
Befejeződött a ház értékmentése, egy különleges dísz kút került a több mint 130 éves épület főbejárata elé, amit Pécsett a Zsolnay gyárban készítettek.
A park tájépítészeti megújításának részeként egy, a századforduló hangulatát idéző, 1500 tőből álló rózsakertet is kialakítottak.
A megnyitó után a városliget fénykorát bemutató kiállítás várja az érdeklődőket és megnyílik a különleges Zsolnay kerámiákkal díszített kávéház is.
Az eredeti tervek alapján sikerült helyreállítani az Olof Palme Házat, mely az újjászületés során új nevet is kapott. A Millennium Háza komoly kihívást jelentett, a munkálatok során eltüntették az utólagos toldásokat, a főbejárat pedig visszakerült az eredeti helyére. Sőt, az épület vadonatúj tetőszerkezetet is kapott, a két szárnya fölé üvegburkolatot emeltek, így még több természetes fény érheti a belső tereket. Az épület mintegy 2000 eredeti elemét a helyszínen, további 2500 kerámiát restaurátorműhelyben állítottak helyre.
A Nagyjátszótérre minden korosztály számára külön csúszdarendszereket, fészek-, kör-, mérleg és függőhintákat, kötélpályákat, forgójátékokat, egyéni és páros rugós játékokat, trambulinokat, többféle homokozót, illetve vizes játékokat telepítenek – több mint 13 ezer négyzetméteren.
Az idén ősszel megnyíló, családbarát Nagyjátszótér központi eleme egy háromszintes mászóka lesz, amelyet Szinyei Merse Pál Léghajó című festménye inspirált.
Egy éven belül szerkezetkész lesz a világhírű japán sztárépítész, Sou Fujimoto által tervezett különleges épület az egykori Hungexpo irodaházak helyén.
Előrehaladott állapotban van a Dózsa György úti mélygarázs kivitelezése. Most a vasbeton szerkezet kialakításán dolgoznak.
A három szintes mélygarázst jövő nyártól már használni lehet. A 800 férőhelyes garázst a környéken lakók kedvezményes áron használhatják. Ezen kívül épülnek földalatti parkolók az Állatkerti körúton 700, míg a Hermina úton egy 275 férőhelyes. A Kós Károly sétány így autómentes lesz.
Az épület terve a tavaly az International Property Awards nemzetközi ingatlanszakmai versenyen elnyerte az „Európa legjobb középülete” elismerést, illetve a „World’s Best Architecture” különdíjat – jövő év végére már szerkezetkész állapotban lesz. A kivitelezésének 2017-ben kezdtek neki.
A parkfejlesztés első üteme már lezárult: megújult a Vakok kertje, s kész a korszerű, a környékbeli iskolák igényei szerint megépített sportközpont. Átadták a kutyás élményparkot, amit közel ezer kutya és gazdája keres fel naponta. A Szépművészeti Múzeum akadálymentes lett, 70 év után újra látogatható a Román csarnok. Az állatkert a HolnemVolt Várral bővült, az intézménnyel szemben új pavilonok épültek. Orbán Viktor miniszterelnök adta át májusban Európa egyik legnagyobb és legkorszerűbb múzeumi háttérintézményét a múzeumi szakma képviselőinek.