tóth gabi
Kiderült, hogy a nyugdíjasok idén is kaphatnak nyugdíjprémiumot, majd jövõre is. A nyugdíjak jövõre átlagban 2,8 százalékkal nõnek a kormány tervei szerint, ami a 135 ezer forint körüli átlagnyugdíjnál havi 3800, vagyis évi 45 600 forintos emelkedést jelent, és mivel idén is lesz nyugdíjprémium, az emelés összesen több mint 60 ezer forint lesz.
Idén és jövőre is lesz nyugdíjprémium, mert jó a gazdaság teljesítménye
– derül ki a kormány által az Európai Uniónak benyújtott konvergenciaprogramból. Erre a költségvetésben 25 milliárd forintot tettek félre. Utoljára novemberben fizetett a kormányzat nyugdíjprémiumot 2,5 millió embernek. Ez egy egyszeri támogatás, aminek az összege maximum 18 ezer forint volt – de a maximumot kapták az átlagnyugdíjjal rendelkezők is. 2017-ben 12 ezer forint volt a nyugdíjprémium. Tavaly húsvétkor a nyugdíjasok 10 ezer forintos Erzsébet-utalványt is kaptak.
Kiderült az is, hogy mennyi lesz jövőre a szokásosan tervezett nyugdíjemelés: 2,8 százalék. Ez a 135 ezer forintos átlagnyugdíjnál havi 3800 forintos, vagyis éves szinten 45 600 forintos emelést jelent. Mivel idén is lesz nyugdíjprémium, a nyugdíjasok összesen több mint évi 60 ezer forinttal kapnak többet.
Nagyságrendileg az emelés ugyanannyi, mint idén, amikor 3, illetve a régebben nyugdíjba menőknél 3,8 százalékkal nőttek a nyugdíjak.
A nyugdíjemelés mindig akkora, amekkora a pénzromlás, hogy a nyugdíjak ne veszítsenek az értékükből, hogy a nyugdíjasok semmiképp se járhassanak rosszul.
Mivel jövőre a kormány 2,8 százalékra becsüli a pénzromlást, ennyi lesz a nyugdíjemelés is. Ha a pénzromlás nagyobb lesz a vártnál, a nyugdíjakat is korrigálják. Erre legutóbb 2017-ben volt példa: akkor 0,6 százalékot utólag tettek hozzá a nyugdíjakhoz.
„A gazdaságpolitikai intézkedések középpontjában továbbra is a családok támogatása, a gazdasági eredmények fenntartása és védelme áll"
- hangsúlyozta Varga Mihály pénzügyminiszter, amikor a konvergenciaprogramot ismertette. 2019 és 2023 között a kormány azzal számol, hogy a gazdaság növekedése magas, 4 százalék feletti marad, a költségvetési hiány az időszak végén nulla százalékra, az adósságráta pedig a GDP 60 százaléka alá csökkenhet.