kulcsár edina
Pest egyik belsõ kerületében csinált sajátos környezetvédelmi forradalmat egy magyar pár, Dóri és Edvárd: az a céljuk, hogy a lehetõ legkevesebb hulladékot termeljék. Nemcsak a bevásárláskor használnak saját tárolókat, de a tisztálkodási szereiket is maguk állítják elõ.
Utazásai során szembesült Kocsis Dóri és Németh Edvárd azzal, hogy az emberek úgy termelik a szemetet, mintha ez lenne a legfőbb feladatuk.
„Amit a világban láttunk, segített megérteni, hogy milyen sok szemetet termelünk mi, emberek.
Itthon jön a szemeteskocsi, elviszi, és már el is tűnik.
De a szegényebb peremországokban válik láthatóvá igazán, mennyire pazarló életet élünk” – vélekedik Dóri.
Dóriék egy két évvel ezelőtti nyaralás előtt döntötték el, hogy megpróbálnak nemcsak hulladékmentesen élni, hanem utazni is, azóta pedig blogot vezetnek „Talpalatnyi történetek” címmel. A 10 napos nyaralás során mindössze 45 gramm, tehát alig egy maréknyi szemét keletkezett utánuk.
„Első lépésként a pet-palackot cseréltük kulacsra, amit mindig újra töltünk.
Mindent fontolóra veszünk vásárlás előtt, csak azt vesszük meg, amire valóban szükségünk van, és betartunk egy egyszerű szabályt: semmi csomagolt és semmi eldobható árut nem vásárolunk.
A családunk támogat ebben, nyitottak, a blogunk miatt pedig sok visszajelzést kapunk” – magyarázta a %Ripost%-nak Németh Edvárd.
A pár figyelmeztet arra, hogy ha valaki követni akarja őket, lépésről lépésre haladjon, másként sok kudarcra számíthat. Érdemes megfigyelni, hogy miből mennyi szemét lesz, aztán elgondolkodni azon, hogy minderre szükség van-e egyáltalán, vagy kiváltható környezetbarát megoldással.
Dóri és Edvárd csak helyben termelt idény élelmiszereket vesz, vásárláskor pedig sosem használnak műanyag zacskót, hanem mindig visznek saját tárolót: az üvegeiket, dobozaikat töltik meg, szövettasakba pakolnak. A gyümölcsökből és zöldségekből csak csomagolás nélkülit vesznek.
„Mindenre ügyelünk, ahol tudunk, ott saját eszközöket használunk. Szemét persze így is keletkezik, de hetente legfeljebb két maréknyi hulladékot kell csak kidobnunk. Komposztálunk is, a háztartási hulladék nagy része így újrahasznosítható. Ma már a világ számos városában vannak komposztleadó helyek, reméljük, ez hamarosan Magyarországon is elterjed” – tette hozzá Dóri.
A tisztálkodó és tisztítószerek csomagolásából eredő szemetet több módon is meg lehet spórolni. Vásárolhatunk környezetbarát készítményeket, de aki ügyes, maga is gyárthat ilyet.
„Tisztításra tökéletes az ecet és a szódabikarbóna, sőt akár mosásra is alkalmas. A fogkrémet és a dezodort étkezési szódabikarbónából készítjük, és egy tégelybe tesszük. Papírzsebkendő helyett puha textilbe fújjuk az orrunkat. Fontos alapelv, hogy azt használjuk, amink van, és azt is minél többször és minél tovább. Ezzel pénzt és időt spórolunk” – osztotta meg a praktikákat Dóri.
– Csak csomagolás nélküli termékeket vesznek
– Függönyből varrtak szatyrot, azzal járnak a piacra vásárolni
– Nem vesznek, hanem otthon készítenek fogkrémet, dezodort
– A háztartási hulladékot komposztálják
– Ha meghívják őket partira, viszik a saját bögréjüket