kulcsár edina
Hatalmas tömeg gyûlt össze péntek délelõtt a március 15-i ünnepségre a Nemzeti Múzeum elõtt. A színes mûsor után Orbán Viktor miniszterelnök mellett Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is beszédet mondott. Eközben a Budai Várban és a Várkert Bazárban is különféle programokat kínáltak a családoknak.
Bár pénteken kora reggel eső áztatta Budapestet, és még akkor is csöpörgött, amikor katonai tiszteletadás mellett felvonták a nemzeti lobogót az Országház előtt a március 15-ei nemzeti ünnepen. Később azonban elvonultak a felhők és a nap is kisütött.
Az 1848-49-es polgári forradalom és szabadságharc kitörésének ünnepe 1989-ben volt először munkaszüneti nap, 1990 óta hivatalos nemzeti ünnep.
A zászlót Áder János köztársasági elnök és Kövér László házelnök jelenlétében a Himnusz hangjaira a honvédség díszegysége vonta fel. A téren rengetegen voltak, köztük sok turista is. A ceremónia után a Kossuth térről az ünneplők a lovas díszőrség felvezetésével átvonultak a Nemzeti Múzeum kertjéhez, ahol először a Nemzeti Színház igazgatója, Vidnyánszky Attila rendezte ünnepi műsort nézhették meg az érdeklődök, majd vendégként Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök szólt a hallgatósághoz.
A nemzeti ünnep alkalmából változatos programokkal várták az érdeklődőket egyebek mellett a Budai Várban. Forradalmi forgatag részesei lehetett bárki a Hadtörténeti Intézetben, vagy éppen Kalandos időutazáson vehetett részt az Országos Levéltárban. Történelmi séta és tárlatvezetés is volt a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumában.
A Halászbástya előtti területen egy mini KRESZ parkot alakítottak ki, ahol a gyerekek kedvükre biciklizhettek, miközben ismerkedtek a szabályokkal is. Hatalmas derültséget keltett egy gólyalábas lovashuszár a műanyag négylábújával, többen le is fotózták a mulatságos mozdulatait.
„Csak ezért utaztam ide Erdélyből, hogy az anyaországban ünnepelhessem meg március 15-ét. Már a rendszerváltás előtt tervezgettem, akkor ez még csak egy szép álomnak tűnt, de most megvalósult" – mondta a %Ripost%-nak Bíró Anna.
Pákoczdi Borbála egy Kossuth dalárdát állított fel a Szentháromság-szobor tövében. Azért hozott magával egy gramafont, hogy minél több gyerek megismerje a Kossuth-nótákat.
„Nagyon örülök, hogy sok gyerek velem együtt énekelte ezeket a dalokat" – mondta lapunknak Borbála.
A Várkert Bazárban koncertek és gyerekprogramok tettek a kicsik kedvére. Itt is rengetegen voltak már kora délután is.
„A nagylányom délután lép majd fel a Budai Várban egy néptánccsoporttal, így ő most nincs itt velünk, csak a kisfiam. Mi minden évben eljövünk ünnepelni. Szeretnénk ugyanis, hogy a gyerekek is megismerjék március 15-e üzenetét. A gyerekprogramok, mint például a csákókészítés azért is jó dolog, mert így a kisebbek is megismerhetik a kor hangulatát "– mondta a %Ripost%-nak Nyemcsok József.
Sok vidéki városban is nagyszabású ünnepséget tartottak. Debrecenben például sokan megbámulták azt a lovat, melynek a fejéhez egy kokárdát tűztek ki.