tóth gabi
Az utóbbi napokban megnõtt a forgalom a meddõségi klinikákon, a szokásosnál jóval többen érdeklõdnek a lehetõségek iránt. A Ripost számos intézményt megkeresett, mindenütt arról számoltak be, hogy legalább kétszer annyian telefonálnak, mint korábban, és sokan be is jelentkeznek.
A szokásosnál jóval későbbre kapott időpontot a Budai Meddőségi Központban Tóth Csilla, és amikor ennek az okát kérdezte, azt válaszolták: nagyon sok az új jelentkező.
„Régóta próbálkozunk lombikbébivel, de most, amikor felhívtam az intézetet, hogy újabb időpontot kérjek, meglepetésemre a szokásosnál jóval későbbre adtak csak. A recepciós azt mondta, hogy amióta megjelent a családtámogatási 7 pont, azóta nagyon sok az első konzultációs bejelentkező. Azt is hozzátette, sokan érdeklődnek arról, milyen gyakori lombik esetén az ikerszülés, és le lehet-e fagyasztani a megtermékenyített petesejtekből néhányat, hogy két-három évvel később azt is beültessék."
Több meddőségi centrumot is megkérdeztünk, és kiderült: az elmúlt két hétben legalább a duplájára nőtt az érdeklődők száma. Sokkal többen kérnek információt, arra kíváncsiak, hogy milyen feltételek mellett jöhet szóba a mesterséges megtermékenyítés, hogyan működik ez az egész.
„Sokakat az érdekel, hogy veszélyes-e, ha három embrió is megtapad, mennyi ideig lehet lefagyasztani a megtermékenyített embriókat, és mennyi idő egy ilyen kezelés a kezdettől a sikerességig" – mondta a %Ripost%-nak az egyik hely recepciósa.
„Az az érzésem, hogy a legtöbb érdeklődőt csak most kezdte foglalkoztatni ez a lehetőség. Sokkal egyszerűbbnek gondolják az eljárást."
A közösségi oldalak lombikbébi csoportjaiban is megélénkült a forgalom. A legtöbben ott is azt szeretnék tudni, milyen gyakori a lombikos megtermékenyítés esetén az ikerszülés, és mennyi időre van szükség a teherbe eséshez.
„Nagyon jó, ha a családtámogatási rendszer hatására előbbre hozzák a párok a gyermekvállalást, mert minél hamarabb kiderül, hogy orvosi segítségre van szükség, annál nagyobb az esélye a lombikprogram sikerének" – tudtuk meg dr. Forgács Vincétől, a Forgács Intézet igazgatójától.
„Eddig döntő többségben a 40 év fölöttiek vettek részt a programban, bízom benne, hogy most megnő a harmincas éveikben járók aránya. Ez kedvez annak is, hogy az első gyermeket kövesse második, esetleg harmadik. Azt javaslom, akik egy éve nem védekeznek, és mégsem fogan meg a gyermek, ne várjanak csodára, forduljanak szakemberhez."
Dr. Forgács Vince hozzátette: 12 olyan klinika van ma Magyarországon, ahol OEP finanszírozásra lehet kérni a kezelést.
Nincs még egy olyan ország Európában, ahol a nők 45 éves korukig állami finanszírozással vehetnek részt lombikprogramban
– hangsúlyozta.