tóth gabi
Akár már 2018 végétõl diagnózis lehet Magyarországon a videójáték-függõség. Egy budapesti fiú érettségizni nem ment el a játék miatt, egy britt kislány pedig bepisilt, csakhogy játszhasson. Ezekhez az esetekhez szakember kell. A szenvedélybetegség hivatalos elismerése nagy elõrelépést jelent.
Azért nem ment el egy budapesti érettségiző az első szóbeli vizsgájára, mert belefelejtkezett egy videójátékba.
Akár már 2018 végétől diagnózis lehet Magyarországon a
videójáték-függőség - tudta meg a %Ripost% dr. Kárpáti Róbert
pszichiátertől.
– tájékoztatott a szakember. Ennek alapján akár már idén is lehet alkalmazni ezt a diagnózist Magyarországon.
Persze nem mindenki videójáték-függő, aki sokat játszik, ezért fontos meghatározni azokat a feltételeket, amelyek megkülönböztetik a hobbit a betegségtől.
A WHO nem tesz különbséget az online vagy az offline játékok között.
A függőség diagnosztizálásához három tünetnek kell fennállnia:
Jó példa erre annak a budapesti fiúnak az esete, aki még érettségizni sem ment el, annyira belefeledkezett a játékba.
,,Két éve jár hozzám kezelésre a fiatalember figyelemzavarral" – mondta el lapunknak a pszichológusa. „A problémái kapcsán többször is szóba került a videójáték, mert amiatt nem maradt ideje tanulásra, elegendő alvásra. De nem ismerte be, hogy ezért a játék a felelős. Ez a legbiztosabb jel, a függőségben szenvedők jellemzője ugyanis, hogy hárítanak. A fiú minden másban nagyon együttműködő volt, de ha szóba került a számítógépes játék, próbálta elterelni a figyelmet.
A vége az lett, hogy a szóbeli érettségi első napján nem ment el a vizsgára, mert éppen benne volt a játékban.
Fontosabbá vált számára a virtuális világ, mint az, hogy a való életben boldoguljon. Ez már egyértelműen függőség, amitől segítség nélkül aligha szabadulhat."
A függőség szempontjából nincs jelentősége annak, hogy az illető konzolon, számítógépen, laptopon vagy éppen telefonon játszik. E
„Egy 12 éves fiú vizsgálatát azért kérte az iskola, mert felmerült, hogy autista" – mesélte lapunknak a szakember. „A viselkedése csak időszakosan változott meg, néha semmi tünete nem volt. Több kivizsgálás után sem derült ki, mi a baj, az autizmus nem igazolódott be. Fél év után a beszélgetések során derült fény arra, hogy rengeteget játszik, és amikor a játéknak rendeli alá az életét, akkor közömbös minden más iránt."
A gyermekpszichológus szerint a játékfüggőség kialakulásában szerepet játszik a hibás önértékelés, az iskolai kudarcok, a túlzott elvárások, a problémás családi háttér. Gyakran a játékfüggőséggel egyidejűleg más lelki zavarok is együtt járnak. „A digitális korszakban természetes, hogy videójátékokkal is játszik a gyerek, önmagában ez nem baj "– vélekedik a szakember. ,,De a szülő feladata, hogy határt szabjon ennek a fajta játéknak, és időben felfigyeljen arra, ha a gyerek életében ez kerül az első helyre."
Egy brit kislány vécére sem ment el a játék hevében. A 9 éves lány éjjel titokban fennmaradt játszani, és gyakran ideges volt a játékeredményei miatt. Az iskolában is gyakran elaludt. A szülők azonban akkor ijedtek meg igazán, amikor a kislány inkább összepisilte magát, de nem volt hajlandó felkelni a játéktól. Amikor már pénzt lopott a családi bankszámláról, hogy játszhasson, és megütötte az édesapját, amikor az el akarta venni a játékot, akkor a szülők rádöbbentek: egyedül már nem boldogulnak. A gyermek jelenleg rehabilitáción vesz részt egy magánklinikán.
H. Csanád Jutast kényszergyógykezelésre ítélték, miután 2012-ben végzett a bátyjával, majd a nagyszüleivel, végül édesapjával. Édesanyja, nővére és a férfi akkori barátnője is komoly sérüléseket szenvedett, de túlélték a vérengzést. A fiúnak a gyilkosságokat megelőzően nem volt munkája, egész nap videójátékokkal játszott.