tóth gabi
Megszûnik Magyarországon a krónikus májgyulladásban szenvedõk várólistája, miután a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelõ pályázat útján ötezer betegnek elegendõ készítményt vásárolt. A kórházi várakozási idõ látványosan csökkent az elmúlt öt évben.
Míg az elmúlt évben ezernél is többen vártak Hepatitis-C miatt gyógyszeres kezelésre, addig mára ez a szám a harmadára, 363-ra csökkent, a jövő hónaptól pedig már nem kell várni a kezelésre. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő ugyanis pályázat útján beszerzett ötezer olyan készítményt, amelynek segítségével a májgyulladásos betegek 97 százaléka három hónap alatt teljesen tünetmentessé válik mellékhatások nélkül. Ez lehetővé teszi a korábbi várólista megszűnését.
Az elmúlt években a többi betegnek is egyre kevesebbet kell várnia. Farkas Csilla a fájó kezével fordult orvoshoz. Szerencsésnek érzi magát, mert bár úgy tudta, általában három hónapot kell várni egy műtétre, ő feleannyi idő alatt sorra kerül.
– A tünetek alapján alagút szindrómám van, a dokihoz is meglepően gyorsan bejutottam – mondta el a %Ripost%-nak a miskolci nő. – Most várom a vizsgálat eredményeit, a gyógyulást jelentő beavatkozásra pedig már tavasszal sor kerülhet, azt ígérte az orvosom. Nagyon örülök, mert igen kellemetlen ez az állapot.
Öt év alatt harmadára csökkent a kórházi várólistán szereplő betegek száma. Míg 2012-ben 75 ezren várakoztak valamilyen beavatkozásra, tavaly decemberben már csak 27 ezer páciensnél volt szükség hosszabb-rövidebb türelemre.
– Várólisták tekintetében jelenleg Nagy-Britanniával állunk egy szinten
– közölte dr. Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnökhelyettese. Hozzátette: jó hír, hogy a betegek az egyre csökkenő, tervezett várakozási időnél is hamarabb kerülnek sorra nem egy esetben.
A műtétekre általában nem azért kell várni, mert nincs elég orvos vagy nővér, hanem mert meghatározott keretből finanszírozzák azokat. A várólisták csökkenése elsősorban annak köszönhető, hogy a kormány jelentős összegeket költött erre: 2013-ban 786 millió, 2014-ben 1,4 milliárd, 2015 és 2017 között évente 5-5 milliárd forintot. Az ötmilliárdos keretet idén is biztosította a kabinet.
Hogy a leggyakoribb műtétekre mennyit kell várni jelenleg, illetve melyik az a terület, amelynél a kormány két éven belül meg akarja szüntetni a várólistát, kiderül a %Ripost% napilap keddi számából! Keresd az újságárusoknál!