tóth gabi
Az önirónia és a tabudöntögetõ õszinteség lehet a titka annak, hogy két nap alatt több mint negyvenezren voltak kíváncsiak a rappelõ Zagyva-parti nyugdíjasok videoklipjére. Az Újszászi Idõsek Otthonának lakói megható nyíltsággal énekelnek mindennapjaikról, betegségükrõl, félelmeikrõl és arról a vágyukról, hogy õket se írja le a társadalom.
Zagyva-parti party címmel a héten került fel a Youtube-ra egy klip, amit minden hírverés nélkül két nap alatt több mint 40 ezren megnéztek.
Újszászon, az egykori Orczy-kastélyban 1960 óta működő idősek otthona falai nem láttak még ekkora sikert. A nap jobbára csöndesen, bár nem unalmasan telik: a 150 lakó számára sokféle tevékenységet kínálnak a kézművességtől a hímzőklubig, van tekepálya, kártyaszoba és bibliakör, rendszeres gyógytorna és számos más program. Minden tavasszal kulturális és sportversenyeket tartanak. Így volt ez idén is, amikor Gerebesiné Bajor Zsuzsanna, a mentálhigiénés csoportvezető arra gondolt, hogy néhány lakóval egy eredeti produkcióval indulnak: rapszövegeket ír az életükről, azt adják elő. Hogy a dolog jobban menjen, segítséget kértek és kaptak
Majkától és Ganxta Zoole-tól.
- Egy formabontó produkciót akartunk létrehozni. Azért gondoltam a rap műfajára, mert nyersen, őszintén kimondja az igazságot, és nekünk az volt a célunk, hogy felhívjuk a figyelmet ezekre az emberekre – mesélte a %Ripost%-nak a szövegíró. – Mindenkinek személyre szabott szöveget írtam abból, amit elmondott magáról vagy amit tudtunk róla, a saját sorsuk elevenedik meg. Ganxsta Zolee-val és Majkával tréningeztünk, mert a rapnek azt a stílusát szerettük volna művelni, amit ők.
Azért is választották ezt a műfajt, hogy a fiatalabb generációt is elérjék, az ő nyelvükön is érthető legyen, amit szerettek volna kifejezni: ők is érnek annyit, mint más, ők is szeretetre, elismerésre vágyó emberek.
- Sok a tabu, a félelem az idős és beteg, fogyatékkal élő emberekkel kapcsolatban, ezért is fontos, hogy beszéljünk ezekről a dolgokról – vélekedik Nyitrainé Kis Katalin igazgató. – Az élet még nem zárul le azzal, hogy bekerül valaki egy idősotthonba! Itt nagyon jó a közösség, barátokra lelnek a lakók, gondoskodunk róluk. Örülök annak, hogy futótűzként terjed a film, boldogok az itt dolgozók, a lakóink és a hozzátartozóktól is sok visszajelzést kaptunk, büszkék a szereplőkre.
Refrén:
Szépkorú vagyok, fiatal a szívem
Nézz, csak figyelj rám, magamat adom.
Megteszem még, mire képes vagyok,
És nem adom fel, míg szívem dobog.
A mélyen vallásos Irénke szövegében az elvonulás, a csendkeresés jelenik meg:
„A nevem Irénke, szépkorú vagyok
A világ rohan, de én csak ballagok,
Nagyokat hallgatok, a csendet keresem
Elrakom magamban az eltelt éveket.
Félelem fog el, ha arra gondolok,
lehet, hogy már nem élek, ha otthon maradok.
De még ... itt vagyok”
Sándor mindössze egy hete volt az otthon lakója, amikor a produkció készült, szövegében az a dilemma jelenik meg, vajon jól döntött-e.
„Otthonom egy otthon,
és bátran kimondom,
Hogy ezt nekem még meg kell szoknom
Szépkorú vagyok, a szívem fiatal,
a bentlakás nekem nem áldozathozatal.
Biztonság, vagy szabadság: ez van mérlegen
az osztályon nem vagyok osztályidegen.
Sándor vagyok... igen”
Gyula tolószékbe kényszerült, mindkét lábát elveszítette egy balesetben. Õ az örök lázadó, de jókedélyű, folyamatosan ugratja a többieket. Mindentudónak is nevezik, mert „mindent jobban tud”. Felesége látta a videót, és nagyon tetszett neki.
„Kerekesszékes, ez a helyzetem,
Fogyatékkal élek, de nagy az önérzetem,
Engem a társadalom kirekesztett már,
hogy vonatkozzon így énrám a szabály?
Nehogy már megmondja az igazgató,
hogy mikor van nekem takarodó,
Gyula vagyok ...a mindentudó”
Sanyi Gyula nagy riválisa, ő is tolószékes, de neki van egy lába, ezért mondja a klipben Gyulának, hogy mégsem ér többet, mint a láb nélküli. Egyébként ők ketten barátok, folyamatosan ugratják egymást.
„Én meg a Sanyi, na ezt kapd ki,
haver, ebből nekem nem kell leckét adni,
azért mert eggyel több a lábam,
még nem vagyok több tenálad
bár ez az egy olyan, mintha egy se lenne,
nem vagyok másoknál kevesebb se.
Itt vagyok ...egyelőre"
Bakó Jánosné Zsoldos Erzsike énektanár, ő segített a szereplők felkészítésében. A klipben azokat képviseli, akik már nem tudnak megszólalni az állapotuk miatt.
„Erzsike vagyok, megtört az élet,
Keresem mégis a jót és a szépet.
Nem tartom a lépést, hisz rohan a világ,
Ne hidd, hogy az értékrendem értéktelen már.
Bálokon engem már többé ne keress,
Nem kell, hogy ezért élve eltemess.
Legyél velem.... kedves.”
Jolika időskori demenciában szenved, de a szereplésével azt szerették volna megmutatni, hogy neki is van szíve, nagyon vágyik a szeretetre.
„Na várj egy kicsit, itt vagyok én is,
Ha elmegy az eszem, megyek vele én is,
Zagyva-parton élek, de nem vagyok zagyva
a számat még ritkán elhagyja halandzsa.
Sarkamban itt topog a demencia,
Ez itt kérem a konzekvencia.
Az én nevem ...Jolika.”