kulcsár edina
Felhördült az internet népe a múlt héten az Aquaworldben történtek miatt. Mint ahogy arról korábban írtunk, egy 74 éves nagypapa vesztette életét a 4. kerületi csúszdaparkban múlt hét szerdán. A történet kiverte a biztosítékot a közösségi oldalon, sokan arról beszélnek, hogy a diákmunkás lifeguardosok képzetlensége - néhányak szerint pedig a nemtörõdömsége - is okolható a tragédiában. A szemtanúk ugyanis nagy tapasztalatlanságról számoltak be.
"Nem a diákok a hibásak, hanem a vezetőség, ami nem képezte ki őket rendesen" – nyilatkozta lapunknak Demeter Alexander, aki az Aquaworldben elsőként segített a bácsi megmentésében.
"Szaladtam kiabálva az életmentőhöz, hogy azonnal jöjjön, mert baj van, és hívjon mentőt! Azt sem értette, mit kérek tőle. Lassan, unottan odasétált, majd a kis telefonján egy másik, 18 éves körüli diákmunkást hívott, aki csak nevetgélt, hogy végre történik valami izgalmas. Háromszor kértem, hogy segítsen, vagy legalább hívjon mentőt" – írja posztjában L.B.
A kommentelők szerint más aquaparkokban is hasonló a probéma.
"Tavaly a férjem betörte a fejét egy termálfürdőben. Ömlött a fejéből a vér, azonnal odamentünk az elsősegélynyújtó helyre, de a diákmunkás nem tudta ellátni, azt sem tudta, hogy mit kell ilyenkor tenni" – írja egy felhasználó a Facebookon.
"Én régen dolgoztam egy aquaparkban. Akkor rendes úszómestereket foglalkoztattak, akik értették a dolgukat. Aztán tulajdonosi szinten gondoltak egyet, és mindenkit lecseréltek diákmunkásra, költséghatékonyság céljából" – írja egy felháborodott nő.
"Mikor mi áprilisban itt voltunk, az egyik „kedves” diákmunkás a legszebb álmát aludta a hagymacsúszda lejáratánál. Olyan édeseden aludt, amíg az emberek szépen sorban csúsztak le…" - folytatja a sort egy másik hölgy.
A felháborodott kommentekből kiindulva a %Ripost% megnézte, mik is lehetnek a feltételei egy lifegurados, azaz egy vízimentős, vagy egy úszómester állás betöltésének.
Budapest gyógyfürdői például aktív nappali vagy passzív jogviszonnyal rendelkező, 18. életévet betöltött diákok jelentkezését várják úszómesteri munkakör betöltésére. „Előny, de nem feltétel: vízi sportokban való jártasság, esetleges egyéb sportolói múlt” - szól a hirdetés, amiben az úszni tudás szintjét meg sem említik. Több portálon azonban írnak arról, hogy úszómesteri tanfolyamot kell elvégeznie a munkára jelentkező diákoknak.
A Balatonnál is diákmunkásokat vesznek fel vízimentőknek. Egy hirdetés szerint a feltétel csupán az, hogy az illető legyen minimum18 éves, jól tudjon úszni, valamint aktív nappali tagozatos jogviszonya legyen. Mindemellett nemzetközileg elismert képzésen kell részt venniük.
Kerestük az Aquaworld-öt a témában, akik megkeresésünkre ennyit küldtek:
Úszómestereink, valamint az érintett munkaterületen dolgozó diákmunkásaink megfelelő szakképzéssel rendelkeznek. A képzés magában foglalja az úszómesteri oktatást, elsősegélynyújtást, vízből mentést és az újraélesztést is.