kulcsár edina
Valószínûleg nem büntetik meg a vadászt, aki a gazdi szeme láttára lõtt le egy kutyát Budapesten, a mátyásföldi repülõtér mellett. Póráz nem volt az eben, és a gazdájától jó ötven méterre szimatolgathatott az állat - ez okozta a vesztét.
Tizenkét éve jártak a jól megszokott környékre, ahol kutyaiskola is működik. Délután fél hat, szürkület volt, már hazafele tartott a sétából, és körülbelül 50 méterre lehetett tőle a kutya, amikor egy nagy durranást hallott. A magaslesről lőtte le kedvencét egy vadász, aki aztán őszintén bocsánatot kért a gazditól. Azt mondta: nem tudta, hogy együtt vannak.
Az eljárás megkezdődött, de a magyar jog szerint a vadász nem hibázott, mivel az eset hivatalosan vadászterületnek minősített részen történt. Mint Michna Sándor az Indexnek elmesélte, úgy tűnt, a vadász valóban együttérző volt, de a rendőrök viselkedéséből arra következtetett, hogy bár eljárás indul ellene, a végén valószínűleg nem fogják megbüntetni.
Több hasonló eset is történt egyébként a közelmúltban. Nemzetközi felháborodást okozott, amikor egy francia túrázó kiképzett és békés pásztorkutyáját Szalkszentmártonban lelőtte a helyi vadász.
A kutyatulajdonosok jó, ha tudják: nem mindegy, hogyan visszük utcára az ebet. Településen belül kizárólag pórázon tartva mehetünk sétálni a kutyánkkal. Sőt, az oltási könyvet is magunknál kell tartani, mert azt a közterület-felügyelő bármikor elkérheti egy 2008-as földművelésügyi minisztériumi rendelet szerint. Ráadásul a helyi önkormányzatok saját szabályokat is hoznak. Például, mint a %Ripost% is megírta, egyre több budapesti közparkból is elzavarták a kutyákat, nemrég Egerben pedig a lakótelepi liftekből tiltották ki őket.
A vadászati törvény pedig azt mondja ki, hogy vadászterületen a póráz nélküli kutyát a vadász bármikor lelőheti, „ha a kutya tulajdonosának felderítésére nincs lehetőség”. Márpedig gyakorlatilag fél Magyarország vadászterület: minden az, ami nem lakott terület vagy nevesített kivétel, mint például reptér, tanya vagy temető!