tóth gabi
Veszekednek az európaiak, több cég kilépett az afrikai óriásprojektbõl. Senki sem tudja, mikor jöhet át a Szaharában termelt áram a tenger alatt Európába. A végén a marokkóiak járnak jól
Óriási parabolatükrök erdeje veszi körül Marokkóban, Varzaza város környékét. Szolártermikus óriási erőmű épül a nálunk is jól ismert E.On, a Deutsche Bank és az UniCredit támogatásával. A buliból a viták miatt kiszállt a Bosch és a Siemens. Az eredeti cél, hogy kb. 20 éven belül Európa áramellátásának 50 százalékát a szaharai naperőművek biztosítsák, veszélybe került.
A módszer egyszerű
Az alapötlet zseniálisan egyszerű. A parabolatükrök összegyűjtik és fókuszálják az erős napsugarakat, vizet forralnak fel, amivel gőzturbinákat hajtanak meg, amik meg áramot termelnek. Az erőmű lassan épül, a projektvezetőt a holland Paul Sont már meg is gyanúsították, hogy szándékosan késlelteti az építkezést más európai energiacégek érdekei miatt. Morgolódnak a spanyolok is, akik nem nagyon szeretnék, ha napenergia áramkábele rajtuk menne keresztül. A fenntartható energiára koncentráló Desertec alapítvány a zavaros viták miatt kiszállt az ügyletből.
Marokkó jól jár
Az afrikai ország lecsapott a lehetőségre. Saját napenergia hivatalt hoztak létre, s ha kell a módszert ellesve saját maguk is „megfejik” a szaharai napot. 2020-ra már az energiaszükséglet fele ebből származna. Amíg nem egyeznek meg az európaiak a szállító kábel ügyében, Marokkóé a már felépült erőmű által termelt energia teljes mennyisége is…