tóth gabi
Ha gluténérzékenységről beszélünk, akkor ez alatt a cöliákiát, azaz a gluténszenzitív enterophathiát értjük, mely egy autoimmun betegség.
Fontos, hogy ezt a betegséget soha ne keverjük össze a búzaallergiával, a gluténintoleranciával vagy a nem cöliákiás gluténérzékenységgel!
A cöliákia egy öröklődő betegség, élethosszon át tartott gluténmentes diétát igényel. Gluténérzékenységben a gluténtartalmú alapanyagokat nem képes feldolgozni a szervezet, amely hosszú távon a vékonybélbolyhok pusztulását okozza, felszívódási és emésztőszervrendszeri problémák kíséretében.
Szerencsére már sok gluténmentes termék könnyíti meg a betegek életét, de nem árt ezeknél a termékeknél sem az egészséges táplálkozás alapjait figyelembe vennünk, a kényelmi termékek helyett a feldolgozatlan változatokat válasszuk többször! Egy termék akkor lehet gluténmentes, ha 1 kg-ban maximum 20 mg glutént tartalmaz.
A cöliákiások mindenképpen győződjenek meg arról, hogy a vásárolni kívánt termék garantáltan gluténmentes, nyomokban sem tartalmazza az allergént! Érdemes a gyakran vásárolt címkéket is időről időre újra átnézni, hiszen a gyártási folyamat és az összetétel is változhat.
Otthon és étteremben is fokozottan kell figyelni a gluténos és mentes termékek teljes elkülönítésére, ez vágódeszkákra, tányérokra, sütőeszközökre, evőeszközökre, mosogatószivacsokra stb. is érvényes!
A gluténmentesség nem jelent lisztmentességet, lássunk néhány példát azokra a lisztekre és alapanyagokra, amelyek használhatóak a diétában:
gluténmentes zab(liszt)
A cöliákia csak orvosi diagnózis után mondható ki, a diéta tartása a vizsgálatok megkezdése előtt nem javasolt, hiszen a glutén kiiktatása álnegatív eredményeket okozhat.
Miért divat a GM diéta?
A glutén kiiktatása sok esetben a kenyér kiiktatását jelenti, amely a szénhidrát csökkentésével fogyást eredményezhet.
Intolerancia esetén is sok esetben a glutén tűnik a ludasnak, amit egy rövid, kizáró étrend során próbára lehet tenni (érdemes dietetikus segítségét kérni ebben), de öndiagnózist soha ne végezzünk, a leletek értelmezését bízzuk orvosunkra!
A gluténmentes diéta, ha nem jól válogatjuk össze az alapanyagokat, akár rostszegény is lehet –például a rizs- és kukoricalisztek alacsony rosttartalommal rendelkeznek – és a gluténmentes kenyerek szerkezete (a sikértartalom hiánya miatt) is különbözhet az eddig megszokott hagyományos kenyerekétől. Biztonsággal fogyaszthatók a natúr(!) tejtermékek, a tojás, a friss (nem pácolt, fűszerezett) húsok és halak, a különböző főzéshez használt zsiradékok, zöldségek, gyümölcsök és az olajos magvak is. Fűszereknél a fűszerkeverékek összetevőit is mindenképpen át kell nézni, nehogy gluténtartalmú alapanyaggal találkozzunk benne.