kulcsár edina
A 2-es típusú cukorbetegség nem hirtelen alakul ki: évek alatt jön létre. Az életmód átalakításával sokan elkerülhetnék a tényleges betegséget, általában mégsem lépnek időben. Mutatjuk azokat a jeleket, amikre oda kel figyelni!
Ma Magyarországon körülbelül 750 ezer cukorbeteg él, és még körülbelül ugyanennyien vannak, akik cukorbetegek, de még nem tudnak az állapotukról. A másfél millió cukorbeteg mellett még körülbelül másfél millió azoknak a száma, akik a cukorbetegséget megelőző állapotban élnek, vagy jelenlegi életmódjuk miatt haladnak a betegség felé. Fontos lenne, hogy a megelőző állapotról is eleget tudjunk, mivel ilyenkor a életmód átalakítása mellett még elkerülhető lenne a betegség, és így a súlyos szövődmények kialakulása is.
Az egészséges bélflóra az anyagcsere egészségét is óvja, és így a cukorbetegség megelőzésében is segít. A bélflóra felborulása viszont gyulladásokat válthat ki, és felboríthatja a cukor-anyagcserét. Vagyis minél egészségesebb a bélflóránk, annál nagyobb eséllyel kerüljük el a betegséget. Együnk minél több rostot, például zöldséget, hüvelyeseket, dióféléket, magvakat, teljes kiőrlésű gabonát, gyümölcsöt, erjesztett élelmiszereket (például savanyú káposztát) és élőflórás joghurtot.
A krónikus alváshiány a cukorbetegség és az azt megelőző állapot a cukorbetegség ismert kockázati tényezője. Azok az emberek, akik későn fekszenek le, könnyebben híznak hasra, ami növeli az inzulinrezisztencia kockázatát. Az éjszakázók ráadásul általában kevesebbet edzenek, többet dohányoznak, és az étrendjük, valamint a testtömegindexük is egészségtelenebb. Épp ezért érdemes korábbra tenni a lefekvés idejét, és ágyba kerülés előtt elhagyni az alkoholt, a koffeint, valamint kikapcsolni az elektronikai eszközöket.
Egy kutatás szerint a természetben élő palackorrú delfineknél is képes kialakulni a metabolikus szindróma – ám a heptadekánsav nevű telítetlen zsírsav 24 hét alatt segít a normálisra csökkenteni az inzulin-, glükóz- és trigliceridszintjüket. Az embereknél is hasonló lehet a helyzet: ha az étrended kevesebbet tartalmaz a szükségesnél ebből a zsírsavból, nagyobb esélyünk van a metabolikus szindrómára. Épp ezért együnk nyugodtan zsíros tejterméket, tejet, joghurtot, tejfölt, vajat, valamint halat, például heringet, makrélát, szardíniát.
A D-vitamin nemcsak a csontok egészségét védi és az immunrendszer működését támogatja, hanem a cukoranyagcserét is. Egy vizsgálat szerint a D-vitamin hiánya a cukorbetegséget megelőző állapot kockázati tényezője, mégpedig a testsúlytól függetlenül. Érdemes vérvizsgálattal ellenőriztetni, nincs-e D-vitamin hiányunk, szükség esetén pedig étrend kiegészítőt szedni.
Mindenféleképpen gyanakodni kell és el kell végeztetni egy vércukorszint-mérést, ha:
A viszkető bőr, a látásromlás, az éjszakai lábikragörcs, a kéz- és lábzsibbadás és a hajlatokban megjelenő bőrkimaródás is figyelmeztető jel lehet. Cukorbetegség esetén gyakori, amikor vissza-visszatérő bőrproblémákkal szembesül a beteg. Az egyik legjellemzőbb, amikor sötét, bársonyosabb tapintású foltok jelentkeznek a bőrön, rendszerint a hajlatokban, a nyakon, csuklón, könyök részén A magas inzulinszint ugyanis fokozza a bőrsejtek növekedését és a melanin termelődését. Amennyiben ezt tapasztalja valaki, mindenképp ellenőriztesse vércukor szintjét.