Létrehozva: 2022.08.01.

Mire kell figyelni, ha hőségben vezetünk?

Legyen bőven víz a kocsiban, és működjön a klíma – de tényleg elég ennyi ahhoz, hogy autóban túléljük a kánikulát?

Talán hamarosan megérkezik a rég várt felüdülés, de addig még melegrekordok dőlhetnek meg: több európai országban évtizedek óta nem volt ilyen hőség! A szerencsések vízparton vészelhetik át a legforróbb napokat, ám oda először el is kell jutni. Egy kis odafigyeléssel azonban a kánikulai autózás is elviselhetőbbé, és főleg biztonságosabbá tehető. 
Kutatók összehasonlították az emberek reakcióképességét 25, illetve 35 fokban. Az eredmény: tíz fok különbség 20 százalékkal lassabbá teszi a reakcióinkat; a hatás olyan, mintha fél ezrelékes véralkoholszinttel ülnénk autóba. A megoldás egyszerűnek hangozhat: indulás után azonnal bekapcsolni a klímát. Csakhogy ez édeskevés.


A napon hagyott autóban ugyanis percek alatt elviselhetetlen szintre emelkedik a hőmérséklet. Az amerikai közlekedés-biztonsági intézet (NHTSA) tapasztalata szerint már mérsékelten meleg időben, 27 fokban is 55 fokra melegedhet a tűző napon álló kocsi utastere, ha pedig a levegő hőmérséklete eléri a 38 °C-ot (mint az előrejelzések szerint most csütörtök fogja), a beltér akár 77 fokosra is felhevülhet. Ráadásul a melegedés az első tíz percben a legsúlyosabb: ilyen kánikulában már ennyi idő is végzetes lehet az emberi szervezet számára, ezért soha, semmilyen körülmények között ne hagyjunk álló autóban gyermeket, állatot!
Ebből következik, hogy indulás után nem a légkondicionáló bekapcsolása a legfontosabb, hanem a szellőztetés. Haladjunk legalább fél percet lehúzott ablakokkal, és máris felére csökken a hőmérséklet, amivel gyorsabban és gazdaságosabban bánhat el a klímaberendezés.


Az sem mindegy, hogy miben, illetve mikor ülünk autóba. Ahogy az orvosok nem javasolják, hogy 11 és 14 óra között a napon legyünk, úgy autóba sem érdemes ilyenkor ülni: előbbi a bőrre ártalmas UV-sugárzás miatt megfontolandó, utóbbi pedig az utastér átmelegedése miatt. Indulás előtt, út közben legfeljebb könnyű ételeket fogyasszunk, igyunk ellenben folyadékot bőségesen és rendszeresen. Ha hosszabb útra indulunk, tartsunk pihenőt két óránként, és öltözzünk minél könnyebb, jól szellőző ruhába. 


Ahogy az autóst, magát az autót is megviseli a hőség. Indulás előtt ellenőrizzük a motorolaj és a hűtőfolyadék szintjét, szükség esetén töltsünk utána. Az abroncsokat se hanyagoljuk el, a melegben lágyabbak, így jobban tapadnak, ám egyúttal sérülékenyebbek is, az alacsony légnyomás könnyebben károsítja azokat.


Végül, de nem utolsó sorban indulás előtt ellenőriztessük a klímaberendezést, tisztíttassuk ki a pollenszűrőt, szükség esetén töltsük, töltessük fel a légkondicionálót hűtőközeggel. Dugóban várakozni mindig kínszenvedés, de ha rossz a légkondi, életveszélyessé is válhat. 
És ha már itt tartunk: az utastér hőmérséklete és a külső hőmérséklet között ne állítsunk be túlságosan nagy különbséget. Ha kint negyven fok van, bent pedig 21-et állítunk be, nem csak az üzemanyag-fogyasztás fog drasztikusan megnőni, amint a légkondi szünet nélkül dolgozik, de amikor kiszállunk, pörölyként fog lesújtani ránk a hőség. Ne kockáztassuk a hőgutát.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek