tóth gabi
Ha nem akarsz drágán csemetét venni, magad is szaporíthatod. Szerencsére a füge dugványozása egyszerű, és szinte biztos a siker; ráadásul most van itt az ideje.
Ha van fügefád, és szeretnéd szaporítani, akkor érdemes ezzel a módszerrel megpróbálkoznod, hiszen a füge dugványozása az egyik biztos módja annak, hogy új növényeid legyenek. Bár kertészetekben is lehet kapni bőven csemetét, ha nem akarsz rá sokat költeni, vagy a saját növényedet szeretnéd „lemásolni”, akkor érdemes kipróbálnod a módszert. Szerencsére nem kell ahhoz kertésznek lenni, hogy dugványozással sikeresen szaporíts egy növényt, és ez a fügére különösen igaz, hiszen ez a különleges, mediterrán növény nagyon könnyen gyökeresedik. Van azonban néhány szabály, amit szigorúan be kell tartani ahhoz, hogy a füge dugványozása sikeres legyen. Mutatjuk, hogyan csináld!
Nyár elején a legjobb
Bár a füge jól gyökeresedik, ezért a téli nyugalmi időszak kivételével az év bármelyik szakaszában vághatsz róla dugványokat, a legjobb mégis tavasz végén, nyár elején nekilátni a munkának. Ugyanis a fügenövény ilyenkor van a legaktívabb növekedési szakaszban, és ilyenkor található meg benne a legtöbb abból a hormonból, ami a növekedésért és a gyökeresedésért felel. Ráadásul a nyár elején dugványozott fiatal fügenövények tavaszra elég erősek lesznek, hogy kiültethesd őket.
Ebből az ágból lesz erős növény
Bár a füge képes bármelyik részéről szaporodni, a biztos sikerhez fontos, hogy jól válaszd ki azt az ágat, amelyikből a dugványokat készíted. A legjobb az egy-kétéves, ujjnyi vastag vessző, hiszen ezen még nincs túl vastag kéreg, amin át kell hatolnia a gyökérnek, míg ha vékony hajtást választasz, az könnyen kiszáradhat.
Egyszerűen csak dugd homokba
Miután kiválasztottad az ágat, vágd le, és darabold fel körülbelül 15-20 cm-es darabokra. Arra figyelj, hogy a száron található bütykökből (nóduszokból) egy-egy dugványon legalább 3 darab legyen. Fontos, hogy jegyezd meg, a dugvány melyik része esett a föld felé az ágon, hiszen ha fejjel lefelé dugványozod, akkor nem fognak kihajtani. Ha levelek vannak az ágakon, törd le őket (isteni szörpöt készíthetsz belőlük); hiszen ha rajta marad, akkor túl sokat fog párologtatni, és kiszárad a dugvány. Ezután készítsd el az ültetőközeget: ez homok és virágföld keveréke, 2:1 arányban, de lehet kókuszrost és perlit is. A sima virágföldben berohadhatnak a dugványok, ezért azzal inkább nem próbálkozz. Úgy tedd a homokba a dugványokat, hogy legalább 2 nódusz a föld alatt legyen! A dugványozás akkor lesz sikeres, ha a levágott ágak folyamatosan párás környezetben vannak. Ezt biztosíthatod számukra úgy, hogy fóliát teszel a virágcserépre, de a legegyszerűbb módszer az, ha műanyag palack levágott aljába kerülnek a dugványok. A palack tetejét fordítsd rájuk, a kupakot pedig vedd le, hogy tudjon szellőzni; ha nem teszed, bepenészedhet, berohadhat.
Csak semmi locsolás!
Ezzel készen is vannak a dugványaid, már csak meg kell várni, hogy alaposan begyökeresedjenek – ha PET palackba dugtad őket, akkor ezt látni is fogod. Bár nedves közeget igényelnek, fontos, hogy ne öntözd túl őket, hiszen akkor rothadás indul el. Csak akkor kell nekik egy kevés vizet adni, amikor már azt látod, hogy nem párás a palack belseje. Ahhoz, hogy meginduljanak a gyökerek, fontos a megfelelő hőmérséklet is: ez 20-25 Celsius fok. Ha már jól begyökeresedtek a növénykék (ez kb. 3-5 hét), akkor átültetheted őket virágcserépbe; ekkor már tápanyagban gazdag földre van szükségük. Kiültetni csak jövő tavasszal, a fagyok elmúltával lehet.