Létrehozva: 2022.06.06.

Így locsoljuk a kertet, hogy egész nyáron gyönyörű legyen

Ha ügyesen locsolunk, megduplázhatjuk a kert hozamát, emelhetjük a minőségét, védekezhetünk a kórokozók, kártevők ellen kémiai szerek nélkül!

1. Milyen fajta a kert talaja?

Ha agyagos, akkor több vizet tart meg, és hosszabb ideig. A homokos talaj kevesebb vizet tart meg, és hamarabb kiszárad. Tanuljuk meg úgy kezelni a földet, hogy hosszabb ideig megtarthassa a növények számára szükséges nedvességet.

Fotó: Pixabay.com

2. Figyeljük az időjárást!

Nem elég automatikusan vízzel elárasztani a kertet. A locsolás mindig függjön a pillanatnyi időjárástól. Például forró, száraz időben többször kell locsolni, míg hűvösebb, párásabb napokon ritkábban.

3. A növények fajtáitól is függ

A növények nem egyformán igénylik az öntözést. Például több vizet kívánnak a nagy méretű növények vagy a fiatal palánták. A zöldségeket is gyakrabban kell öntözni, mert a fákkal, bokrokkal ellentétben, a gyökerük nem hatol mélyre, ezért kevesebb vizet tudnak felszívni

 4. Hogyan öntözzünk?

A legjobb, ha a tövénél, a föld közelében locsoljuk a növényt. A gyökérhez kell eljuttatni a nedvességet. Mivel a legtöbb fertőzés a földdel kerül a növénybe, lehetőleg kerüljük el, hogy öntözéskor a föld a vízzel felcsapódjon a növény leveleire.

5. Mulcs

Ha mulccsal takarjuk be a növények talaját, a gyökérzet könnyebben tartja meg a szükséges nedvességet. A felcsapódó földtől is megvédi a takarás. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, milyen fontos, hogy ne felülről öntözzünk! A növény tövét öntözzük.

6. Mikor öntözzünk?

A reggeli órák a legalkalmasabbak. Ilyenkor még hűvösebb a levegő, nem párolog el olyan gyorsan az öntözővíz. Ha meztelen csigát találunk a kertedben, akkor este már ne öntözzünk! A hűvös, nedves talaj odavonzza az egész rokonságukat. Óriási bulit csapva, elképesztő kárt tesznek a nagy munkával létrehozott kertben. 

7. Mennyi víz az ideális?

Az alapos öntözés a célravezető. Ha öntözéskor öt centiméter mélységig eljuttatjuk a vizet a talajba, akkor elég hetente egy-kétszer öntözni. A felületes, minden napi öntözés hatására a növény gyenge gyökereket fejleszt, és a termése is silányabb lesz. Kivétel ez alól a magról frissen vetett növény és a fiatal palánta. Azokat muszáj naponta locsolni.

8. Milyen eszköz a legjobb?

Ha van rá mód, válasszunk a szórófejes vagy a csepegtető öntözőrendszert. Ha lassabban kerül a víz a földbe, jobb hatásfokú lesz. Így a nedvesség oda kerül, ahol szükség van rá, azaz a gyökérhez. Kisebb kertek öntözéséhez kiváló a locsolókanna. 

Tipp:

Ha betartjuk az öntözés szabályait, akkor káros kémiai anyagok nélkül is egészséges növényeket nevelhetünk!

 



 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek