kulcsár edina
Mi köze van Mártonnak a libához és honnan ered a Márton-napi lakomák hagyománya? Ennek jártunk utána.
Márton napján még az is libát akar enni, akinek egyébként nem ez a kedvenc étele. November 11-e már évek, sőt, évszázadok óta igazi gasztroünnep, amikor minden a libaételek és a kiforrt újbor körül forog. Ezúttal úti kalandok helyett vessük bele magunkat az ízek kavalkádjába, süssünk-főzzünk, kóstoljunk! Keressünk olyan kiváló minőségű, hazai alapanyagokat, borokat, amelyekből nagyszerű libás fogást kerekíthetünk.
Nem véletlen azonban, hogy a novemberi időszakban jut eszünkbe ilyet enni. Egyrészt a libahús és az azt körülölelő háj nem egy könnyed nyári fogás alapja, másrészt sok évszázados hagyománya van az őszutón történő libafogyasztásnak.
A legenda szerint Szent Márton a mai Szombathely területén látta meg a napvilágot 316-ban vagy 317-ben, egy római elöljáró fiaként. Miután megjelent neki Jézus álmában, megkeresztelkedett és Istent szolgálta a jó cselekedeteivel. Amikor püspökké akarták szentelni a küldöttek elől a ludak óljába bújt, akik gágogásukkal lebuktatták, így 371-ben Márton püspök lett.
Egy másik forrás szerint Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét, az éves gazdasági munkák zárásának és a téli pihenésnek a kezdetét. Az egész nyári, földeken való munka után, a mezőgazdaságban dolgozók – sok esetben – egy vágósúlyban lévő libát is kaptak a bérük mellé.
A néphagyományokon kívül a Márton-nap egy egyházi ünnep is. Ilyenkor van a 40 napos adventi böjtöt megelőző utolsó olyan nap, amikor jóízűen és gazdagon be lehet lakmározni, de ilyenkor lehetett a tömött libát is levágni. Régen úgy gondolták, hogy minél többet isznak és esznek, annál erősebbek és egészségesebbek lesznek. Egy másik hiedelem szerint azért illik Márton-napon ludat enni, mert aki ilyenkor nem eszik libát, az egész évben éhezni fog.
A liba húsa rendkívül ízletes, ebből adódóan a fűszerezése is igen egyszerű: néhány jól eltalált zöld fűszer, egy kevés só és már mehet is a sütőbe a hús. A libát általában sütjük. Ha valóban jót szeretnénk enni, akkor érdemes konfitálni is a húst, ami messze nem olyan bonyolult művelet, mint ahogy hangzik. A dédanyáink által is sűrűn alkalmazott eljárás során a zsírba fektetett húst alacsony hőfokon, hosszan készítjük. Az eredmény szaftos, omlós hús, amelyet a konfitálás végén célszerű lesütni, körbe pirítani.
A liba majd minden része felhasználható, az aprólék és a nyak leveshez kiváló, comb és a mell roston sütve vagy kemencében, a mája pedig számos változatban készíthető el. Ilyenkor szokás még sütőtököt és sült gesztenyét falatozni a borok mellé. A Szent Márton-napi újborok, borvidéktől függően olaszrizling, rozé, pinot noir és portugieser.
A cikket támogatta a Magyar Turisztikai Ügynökség.